Ve vsetínské nemocnici zahájila svůj provoz už třetí knihobudka
Ve vsetínské nemocnici zahájila svůj provoz už třetí knihobudka
foto: Nemocnice Vsetín

Vsetín – Půjčit si knihu, prolistovat, přečíst, při další kontrole přinést zpět, případně ji vyměnit za jinou. Takový je princip knihobudky. Ve Vsetínské nemocnici měli donedávna dvě, a to v čekárně pro dárce krve a na rehabilitačním oddělení. Třetí je nově v ambulantním traktu v přízemí moderního interního pavilonu. Knížkami ji zásobuje Masarykova veřejná knihovna Vsetín.

„Je to třetí knihobudka ve Vsetínské nemocnici a jsme za to moc rádi. Vyřazené knížky takto dostávají druhou šanci a posunou se k dalším čtenářům, v tomto případě pacientům. Doufám, že udělají radost a budeme ve spolupráci pokračovat,“ uvedla ředitelka Masarykovy veřejné knihovny Vsetín Ing. Daniela Divínová.

Povídky, romány a detektivky zkrátí čekání na vyšetření či jeho výsledky. V knihobudkách si čtení na doma najdou často i zdravotníci. A obdobně tomu jistě bude v moderních prostorách interního pavilonu, konkrétně v čekárně ambulantního traktu v přízemí budovy. „Jsem nadšena, nejraději bych se tu posadila a četla, ale pracovní povinnosti to samozřejmě nedovolují,“ poděkovala s úsměvem vrchní sestra interního oddělení Bc. Bohdana Bambuchová, sama nadšená čtenářka. Nedávno byla dokonce vybrána mezi nejvěrnější čtenáře Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. „Ráda knihovnu odmalička navštěvuji. V posledních letech sice roste zájem o elektronické čtení, ale vzít do ruky klasickou knížku, to je nenahraditelné. Naši pacienti určitě tuto možnost ocení. Máme tady televizory, mohou se připojit bezplatně k internetu a nyní zde mají i knihobudku. Moc děkujeme,“ dodala vrchní sestra.

První knihobudka byla ve Vsetínské nemocnici otevřena v roce 2017, a to na hematologickém a transfuzním oddělení. Od té doby udělala radost spoustě dárců krve, kteří si knížky berou domů, přečtou a při dalším odběru vrátí zpět. Slavnostní zahájení provozu zároveň přivedlo k dárcovství krve několik knihovníků i čtenářů, knihovna se rovněž připojuje k aktivitám v oblasti podpory zdraví.

Druhou knihobudku otevřela knihovna o dva roky později na rehabilitačním oddělení v poliklinice. Pacienti tak na tomto pracovišti najdou kromě širokého spektra rehabilitační péče také čtenářské zážitky. V „rehabilitační“ knihovničce bývají knížky o zdravém životním stylu, cvičení, rozvoji, ale i romány a detektivky. „Někdy je doba léčení, zvláště u úrazů, dlouhá. Pacienti chodí na různé procedury, takže mají šanci si knížku vypůjčit, přečíst. A dostávají se tak do psychické pohody, což pro celý proces uzdravování velmi důležité. Pacienti si knihobudku oblíbili, knížky si půjčují a přinášejí zase ty svoje, občas se objeví i dětská knížka. Za projekt jsme velmi rádi,“ zhodnotila čtyřleté zkušenosti s knihobudkou vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková.

Ing. Lenka Plačková, tisková mluvčí, PR, Vsetínská nemocnice a.s.