O nás, historie novin Echo Valašska

První číslo novin ECHO magazín v roce 1999Noviny ECHO Valašska vznikly v roce 1999. Tehdy se ale jmenovaly ECHO Magazín s podtitulem Kratochvilný informační a reklamní magazín pro Valašské Meziříčí a spádové obce. ECHO Magazín vycházel jako měsíčník jen ve Valašském Meziříčí a v přidružených obcích a měl formát A4, jako má většina dnešních městských periodik. Byl černobílý a na novinovém papíře. Distribuoval se do všech schránek ve Valašském Meziříčí a to v nákladu 11 tisíc kusů.

Po roce ECHO Magazín poprvé překročil hranice Valašského Meziříčí a začal expandovat - začal se rozvážet i v Rožnově p. Radhoštěm a jeho okolí (podnázev se mírně upravil - Kratochvilný informační a reklamní magazín pro Valašskomeziříčsko a Rožnovsko).   Vzhledem k nově cílové a hlavně velké skupině čtenářů bylo nutné upustit od vkládání novin do schránek (každý noviny nečte nebo je nechce) a nabídnout je formou volné distribuce do obchodů, trafik, čekáren, restaurací apod. těm, kteří o ně mají skutečně zájem.

V roce 2003, po třech letech a na měsíc přesně od vydání prvního čísla, došlo k experimentu a ECHO Magazín se (na zkoušku) od základu změnil. Především byl přejmenován na ECHO Valašska a stal se z něj Valašský obtýdeník, čili čtrnáctideník. Poprvé se v něm objevila stránka s humorem, v novinách byla křížovka, soudnička, zábavné testy, sportovní strana, kuriozity z domova i ze světa, televizní program na 14 dní apod. Formát se zvětšil na A3, noviny byly v barvě a  Poštovní novinová služba je distribuovala do trafik a obchodů po celém Valašsku za lidovou cenu 8 Kč. Noviny se začaly tisknout na rotačce. Zhruba po roce  vydáváni padlo rozhodnutí přejít na ekonomičtější a ne tak časově náročný, závazný a svazující systém tisku a distribuce.

Barevný valašský čtrnáctideník ECHO ValašskaV roce 2004 se tak ECHO Valašska znovu proměnilo a získalo novou podobu, kterou má doposud. Z Valašského obtýdeníku se stal třítýdeník ECHO Valašska - Valašské noviny. Noviny se zmenšily na formát 25 x 35 cm, což je ale větší rozměr, než klasický formát A4 (21 x 29,5 cm), který preferují nejrůznější městské plátky a inzertní zpravodaje. Z tiskových barev zůstala jen modrá. Tisklo se dále na rotačce a díky úsporám se mohl zvýšil náklad.

Poslední změnu zaznamenalo ECHO Valašska v roce 2012. Ve druhé polovině roku začalo vycházet barevně.

Co je ale pro čtenáře a samozřejmě i inzerenty důležité je, že noviny se pořád distribuují po celém Valašsku. Jsou zdarma k dostání v trafikách, obchodech, informačních centrech, čekárnách, restauracích atd.

Pro inzerenty z jiných částí republiky připomínáme, že ECHO Valašska vychází na Valašskomeziříčsku, Vsetínsku, Rožnovsku a Kelečsku, čili v pěti městech a jejich okolí.

ECHO Valašska tak jsou jediné skutečné (papírové) noviny s působností na celém Valašsku, které jsou zdarma.

ECHO Valašska jsou nezávislé, nadstranické a ryze soukromé noviny s dlouhou tradicí. Nejsou financovány ani dotovány žádnou stranou, organizací či firmou.