Začala stavba domova pro seniory v Liptále, bude patřit k nejmodernějším v Česku
Začala stavba domova pro seniory v Liptále, bude patřit k nejmodernějším v Česku
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Symbolickým poklepáním na základní kámen dnes představitelé Zlínského kraje zahájili výstavbu nového Domova pro seniory v Liptále. Půjde o energeticky nenáročnou, plně soběstačnou budovu a jedno z nejmodernějších zařízení v republice. Nabídne kapacitu pro 58 klientů v převážně jednolůžkových pokojích. První by se sem mohli nastěhovat už příští rok na podzim. Celkové náklady jsou vyčísleny na 357 milionů korun, z nichž 60 by mohla pokrýt dotace.

„Jde o jeden z největších investičních projektů Zlínského kraje v sociální oblasti. A chystáme také další výstavbu, například nový domov pro seniory v obci Hovězí, kde už jsme vykoupili pozemky. Uvědomujeme si, že populace stárne a poptávka po péči o seniory bude růst, proto na to reagujeme a připravujeme se už teď,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Nový domov pro seniory bude sestávat z několika objektů. Hlavním bude pětipodlažní novostavba, ve které se bude v prvních čtyřech podlažích nacházet 40 jednolůžkových a 9 dvoulůžkových pokojů. Jejich velikost bude odpovídat pokojům pro těžce pohybově postižené, to znamená, že minimální podlahová plocha pro jednolůžkové pokoje bude 12 m2, pro dvoulůžkové pak 20 m2. Koupelny budou uzpůsobeny k provádění hygieny na sprchovacím lehátku nebo křesle. Kromě provozních prostor budou v nové budově také místnosti pro fyzioterapii, ergoterapii, muzikoterapii, reminiscenční terapie, centrální koupelna, společenský sál nebo centrální jídelna.

„Naším cílem je vybudovat domov komunitního typu s příjemným, rodinným prostředím. Už při projektování jsme chtěli, aby šlo o moderní, špičkově vybavené zařízení, které nabídne maximální komfort a rozsah služeb klientům i zaměstnancům. Domov bude provozovat naše příspěvková organizace Sociální služby Vsetín. Prvními obyvateli domova budou klienti z domova v Karolince,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Hana Ančincová.

S novostavbou bude krčkem propojen bývalý chlapecký internát, který projde celkovou rekonstrukcí. „Tady budou umístěny skladové prostory, umývárny a šatny pro personál či provoz kuchyně včetně jídelny pro zaměstnance. U krajských investic nás vždy zajímají kromě pořizovacích, také provozní náklady. Proto je domov navržený jako pasivní, energeticky nenáročná stavba. Například vytápění a ohřev vody zajistí tepelné čerpadlo,“ doplnil krajský radní pro investice Zbyněk Fojtíček.

Celý objekt bude zcela bezbariérový, bude tedy vhodný také pro zcela imobilní klienty. K domovu bude náležet 24 parkovacích stání včetně 2 míst pro osoby s postižením.

Bc. Soňa Ličková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje