Začal hon na medvěda. Dorazil i specialista s narkotizační puškou
Začal hon na medvěda. Dorazil i specialista s narkotizační puškou

Valašsko – Další kolo honby za medvědem začalo o uplynulém víkendu. Odstřel zvířete, které na Valašsku už zlikvidovalo na čtyřicet domácích zvířat, byl odpískán. Klec byla znovu umístěna na veřejnosti neznámém místě a do jejích útrob honci nalíčili jablka s medem a jelení maso. Rozmístili rovněž osm fotopastí s okamžitým přenosem obrazu. A nastražili pachové stopy.
   Kde se brtník momentálně nachází nikdo neví. Má se za to, že by měl být někde mezi Velkými Karlovicemi a Novým Hrozenkovem. Podle Františka Šulgana ze Správy CHKO Beskydy by se nyní mohlo jednat o území o rozloze nějakých 60 kilometrů čtverečních. Při příchodu huňáče ze Slovenska se prý jednalo o plochu 900 až tisíc kilometrů čtverečních.
   A jak chtějí pátrači ze skupiny složené z odborníků na divoké šelmy z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy a z Hnutí Duha dostat šelmu do klece? Dělá se to za pomocí pachových stop. To si ochranáři vezmou pytle, nacpou je zapáchajícím ovčím nebo jelením masem a vnitřnostmi, připevní je na provaz a smýkají je po lesích za sebou. Konec procházky samozřejmě musí zakončit u klece. Přirozeně mohou začít pochůzku i od klece. Prozatím se nechala na připravenou hostinu zlákat pouze jedna kočka, za kterou se ale padací dveře nazaklaply, protože je příliš lehká. V noci ji načapala fotopast. Nažrala se a odešla.
  Tým v pondělí (5.11.) posílil veterinář ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové Lukáš Pavlačík, který by měl být odborníkem na uspávání divokých šelem, potažmo velkých zvířat. Na uspání medvěda narkotizační puškou si vyhradil týden. Není to nic snadného, protože se nejedná o žádnou snajperskou zbraň, která má dostřel několik kilometrů. Veterinář se totiž musí k medvědovi přiblížit na účinnou vzdálenost, což je nějakých cca třicet metrů.
   Pokud neuspěje, mají lovci v plánu rozmístit ještě další klece a mohou jen doufat, že se do nich méďa chytí dříve, než se odebere k zimnímu spánku. Pokud by se jej snad náhodou podařilo lapit, má o něj údajně zájem jistá zoologická zahrada v Belgii.
ECHO Valašska