Zoufalý Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Eskaluje válku a vyhrožuje Západu atomovkou
Zoufalý Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Eskaluje válku a vyhrožuje Západu atomovkou
Putin a jeho dílo.

Rusko, Ukrajina – Vladimír Putin začíná být zoufalý. Jeho ambiciózní imperiální plán na překvapivé obsazení Ukrajiny á la Hitlerův blitzkrieg je už dávno v troskách a co hůř – Ukrajinci jeho okupační hordy na bojišti válcují a ruští „molodci“ nestačí utíkat.

Jedno však ví ruský diktátor zcela jistě, a sice že pravdu Rusům, byť už mají z propagandy zcela vypláchlé hlavy, říct nemůže. V hlavách kremelských válečnýcvh štváčů se proto zrodil nový plán. V prvé řadě je třeba urychleně na obsazených ukrajinských územích uspořádat psedoreferenda, dříve než je obsadí postupující ukrajinská armáda. Protože v takovém případě by se už jednalo o narušení „ruského“ území a celistvosti Ruska, což by Kreml opravňovalo, v rámci bezpečnosti celé země, použít třeba jadernou zbraň.

„Když je ohrožena územní celistvost naší země, určitě použijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom ochránili Rusko a náš lid. Tohle není blaf,“ potvrdil ve včerejším projevu Putin.

Aby se nějaká zinscenovaná referenda vůbec stačila stihnout, musel Putin sáhnout k nepopulárnímu kroku a vyhlásit alespoň částečnou mobilizaci. Tentokrát se už bude týkat i obyvatel ruské národnosti, čemuž se vůdce Ruska dosud snažil vyhnout. „Používal jednotky, které byly aktivní, v těch vojáci ruské národnosti byli, to ano. Ale k posílení současných jednotek rekrutoval lidi z národnostních menšin, byli to třeba Dagestánci, nešlo o Rusy. Nechtěl vyvolávat averzi proti tomu, co se na Ukrajině děje," uvedl Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Řeč je asi o 300.000 rezervistech.

Jenže odborníci mají za to, že mobilizace může trvat měsíce a výcvik rezervistů bude těžký, protože ruské armádě nyní po více než půl roce krvavé války chybí mnoho důstojníků a poddůstojníků. „I v nejlepším případě by mobilizace trvala alespoň několik měsíců až rok, než by přinesla operační benefity,“ napsala už dříve k těmto plánům ve Foreign Affairs bezpečnostní expertka z RAND Corporation Dara Massicotová. Dalším problémem je adekvátní vybavení pro nové rekruty.

Jenže pro Putina, stejně jako pro Stalina, nemá život ruského vojáka vůbec žádnou cenu. Aby stabilizoval frontu a zastavil ukrajinskou ofenzivu, klidně pošle ještě na podzim do bojů i nevycvičené a nevybavené vojáky, byť jim bude hrozit masakr.

Částečná mobilizace je podle politologa a experta na východní Evropu Sergeje Sumlennyje spíše PR akcí, která má vyděsit Západ a vyvolat dojem, že Rusko má k dispozici neomezené lidské zdroje.

Ruskem se podle prvních ohlasů ve společnosti začíná šířit panika a odpor vůči mobilizaci.

evak