První výsledky mobilizace: Rusové prchají ze země, svolávají se demonstrace, rubl padá
První výsledky mobilizace: Rusové prchají ze země, svolávají se demonstrace, rubl padá
foto: Oleg Nikishin

Rusko – Jedna věc je tleskat u státní televize „úspěchům vojenské operace“ a provolávat slávu diktátorovi, druhá pak jít na frontu a nasazovat vlastní krk za Putinovy fantasmagorické vize. Částečná mobilizace vyvolala v Rusku šok a paniku. „Válka vstoupí do domácností mnoha ruských rodin,“ podotkl britský deník The Guardian a poznamenal, že se Kreml od začátku invaze na Ukrajině snaží zakrývat před Rusy chmurnou realitu a ve městech pěstovat pocit normálnosti.

Rusům se bojovat nechce a celá řada z nich se snaží rychle zmizet v zahraničí. Jednosměrné letenky do zemí, kam nepotřebují víza, byly vyprodány během několika minut. Podle The Moscow Times vykoupili vyděšení Rusové téměř všechny lety do těchto destinací i na příští dny. Letenky z Moskvy do hlavních měst Gruzie, Turecka a Arménie zmizely během několika minut po Putinově oznámení. V poledne moskevského času se na webu aviasales.ru přestaly zobrazovat také přímé lety z Moskvy do Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a do Kyrgyzstánu.

V reakci na šířící se zvěsti o možném uzavření hranic ruská železnice a letecká společnost Aeroflot uvedly, že zatím nedostaly příkaz zakázat mužům ve věku 18 až 65 let kupovat jízdenky a letenky. Rusové tak nyní prchají ve dvou směrech – vojáci z Ukrajiny do Ruska, civilisté z Ruska kamkoliv.

Mobilizace se pochopitelně projevuje i v ruské ekonomice. Ruské akcie po zahájení obchodování prudce klesly. Akciový index MOEX šel na začátku obchodování dolů až na 2002,73 bodu, což byla nejnižší hodnota od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z konce února. Ruský rubl pak vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce.

Odvážní ruští občané vyzývají k demonstracím proti mobilizaci. „Tisíce ruských mužů – našich otců, bratrů a manželů – budou vrženi do válečného mlýnku na maso. Za co budou umírat? Proč budou matky a děti prolévat slzy?“ volá např. protiválečné sdružení Vesna a vyzývá k demonstracím v centrech měst. Putinův režim podle Vesny „uvrhl Rusko do strašlivého krveprolití, izolace a chudoby“.

Server Meduza uvedl, že toto sdružení vyzvalo ruské vojáky, aby odmítli účastnit se invaze na Ukrajině a vzdali se dříve, než vstoupí v platnost chystaný zákon, který v těchto dnech schvaluje ruský parlament, a podle něhož se takový krok stane trestným činem.

Otázkou je, kolik lidí výzvy Vesny vyslyší. V policejním Rusku totiž za demonstrování vůči režimu hrozí dlouhodobé vězení.

kec