Zoufalé ruské vedení začíná popravovat dezertéry
Zoufalé ruské vedení začíná popravovat dezertéry
foto: Reuters

Rusko – Morálka ruské armády je v troskách a tak je třeba pozvednout pokleslého bojového ducha všemi prostředky. Velení ruské armády oprášilo staré bolševické tradice z druhé světové války a začalo dezertéry, kteří nechtějí mít se „speciální operací“ nic společného, střílet.

Podle ukrajinského generálního štábu uteklo 30. listopadu ze svých bojových pozic u vsi Verchnotorecke severně od Doněcku 21 ruských vojáků i se zbraněmi . Bylo mezi nimi 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic. Velení ruských okupačních sil je nařídilo chytit a zlikvidovat. Do 5. prosince byli všichni dezertéři zabiti.

Britské ministerstvo obrany v listopadu uvedlo, že ruská armáda na Ukrajině začala nasazovat tzv. protiústupové jednotky, které mají odrazovat ruské vojáky od útěku tak, že jim hrozí zastřelením.

V podstatě nejde o žádnou novinku, tento brutální ruský zvyk se sovětským velitelům osvědčil už v bojích proti nacistům, přestože Rusové měli x-násobně vyšší ztráty. Protože však ruský život neměl nikdy vůbec žádnou cenu, hnali velitelé své „rudoarmejce“ proti opevněným zákopům a ti, kteří začali ustupovat, byli koseni kulometnou palbou sovětských politických komisařů.

Kdo by se v Rusku, kde jsou lidská práva neznámý pojem, zdržoval nějakými polními soudy. Minulý měsíc se na internetu objevilo video pořízené uvnitř Vagnerovy žoldnéřské skupiny. Zachycovalo potrestání ruského žoldnéře Jevgenije Nužina, který se na Ukrajině vzdal a poté upadl zpět do ruského zajetí. Jeho kolegové ho ubili kladivem. Zakladatel vagnerovské bandy Jevgenij Prigožin se o videu vyjádřil jako o „velkolepém režisérském díle“.

Vagnerovci naverbovali do bojů na Ukrajině už tisíce trestanců.

kec