Poslanci chtějí lyžovat. Ukrajinské ženy s dětmi jim musí vyklidit chatu v Harrachově
Poslanci chtějí lyžovat. Ukrajinské ženy s dětmi jim musí vyklidit chatu v Harrachově
foto: TV Nova

ČR – Poslanecká sněmovna má zas jednou z ostudy kabát. Ukrajinští uprchlíci, kteří byli v rámci pomoci válkou postižené zemi ubytováni v lyžařské chatě Sněmovny v Harrachově, se z ní musí vystěhovat. Poslanci, kteří přijedou lyžovat, by se totiž po tvrdé sněmovní práci neměli kde ubytovat.

Uprchlíci se mají do konce roku přestěhovat do zařízení v Lipnici nad Sázavou. Jenže 20 Ukrajinců, převážně žen a dětí, už má v Harrachově práci. V Lipnici navíc není pro děti ani škola. „Máme jít do Lipnice nad Sázavou. Řekli nám to včera večer, měli e-mail od parlamentu. Musíme si najít sami nový byt, nebo jet do Lipnice. Nevím, co mám dělat," řekla televizi Nova jedna z obyvatelek sněmovního objektu.

Kancelář Poslanecké sněmovny se vyjádřila v tom smyslu, že běžencům pomohla dost a zařídila jim ubytování, stravování i finance a je načase, aby se uprchlíci z chaty vystěhovali. „To zařízení samozřejmě budou moci využívat nejenom poslanci, ale i zaměstnanci Poslanecké sněmovny k relaxačním a rekreačním účelům. Samozřejmě jako kancléř Sněmovny musím taky myslet na využití volného časů svých zaměstnanců a chci, aby i zaměstnanci měli možnost využívat tento benefit,“ přisadil si prostoduše vedoucí kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.

Takováto omezenost rozezlila libereckého hejtmana Martina Půtu. „V kraji ubytováváme více než 5 300 lidí. Pokud stát chce po krajích, po soukromých osobách, po dalších organizacích, aby uprchlíky ubytovávali, tak by měl začít sám u sebe," prohlásil hejtman.

Podobně se rozčiloval i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba: „Sněmovna vystěhuje Ukrajince z Harrachova, aby tam mohli relaxovat poslanci. Stát po krajích chce, abychom se připravili na možnou zimní vlnu a navýšili kapacity ubytování v krajích a obcích. Pak fakt novinářům neumím vysvětlovat tohle.“

Po vlně kritiky sněmovna stěhování ukrajinských uprchlíků pozastavila. „Přes naše opakovaně nesouhlasné stanovisko vnitro a Poslanecká sněmovna před časem dospěly k závěru, ze ubytovací kapacita pro uprchlíky již není v Harrachově potřeba. Realita je ale jiná, a tak jsme až do dnešního rozhodnutí museli hledat ve spolupráci s obcí a dalšími ubytovateli volnou kapacitu, aby ukrajinské děti mohly dál docházet do tamní školy,“ komentoval to Půta.

Za trapný přešlap sněmovny sklidila její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová četnou kritiku a to nejen od opozice, pro kterou je takový faux pas voda na mlýn.

Podle předsedkyně PS Pekarové Adamové se nakonec budou uprchlíci stěhovat jen v rámci Harrachova, aby si jejich děti nemusely zvykat na nový školní kolektiv a dospělí měnit zaměstnání.

ev