Horká linka pro ruské vojáky, kteří se chtějí vzdát. Denně jich volá až stovka
Horká linka pro ruské vojáky, kteří se chtějí vzdát. Denně jich volá až stovka
Ilustrační foto

Ukrajina, Rusko – Ne všichni Rusové chtějí proti Ukrajině bojovat a zároveň se na frontě bojí o svůj život. Ukrajinské úřady pro ně v září spustily projekt nazvaný „Chci žít“ a zřídily horkou linku. Ruští vojáci, kteří se chtějí vzdát, tak mohou zavolat a nebo zadat údaje prostřednictvím komunikačních aplikací. Ukrajinci od té doby zaznamenali již na 3 500 kontaktů.

Četnost kontaktů vzrostla podle BBC poté, co Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, a pak také potom, co ukrajinské ozbrojené síly osvobodily město Cherson. „Chceme se zaměřit zejména na částečně mobilizované, kteří nejenže nemohou bojovat, ale jsou předhozeni jako potrava pro děla,“ říká Vitalij Matvijenko, který stojí v čele tohoto programu. Iniciativa jim podle něj garantuje život, pokud se dobrovolně vzdají.

Vojáci volají nejvíce večer, kdy mají více volného času. „Nejdříve slyšíme hlas, většinou mužský. Často je částečně zoufalý, zčásti frustrovaný, protože nerozumí plně tomu, jak horká linka funguje nebo jestli je to nastražená past,“ popsala jedna z pracovnic ukrajinského velitelství pro zacházení s válečnými zajatci, která s nimi komunikuje. Někteří volající se prý nechtějí rovnou vzdát, ale zjistit, jak by to mohli učinit v případě potřeby.

Ukrajinci stanici BBC neprozradili, kolika Rusům už pomohli se vzdát ani jak tento proces vypadá. Moskva už telefonní čísla horké linky zablokovala pro hovory z Ruska nebo ruských sim karet.

Součástí projektu „Chci žít“ je i video vyzývající ruské vojáky, aby si položili otázku: Za co vlastně bojujeme? Ukrajinci se prostřednictvím videa se vzdávajícími se ruskými branci snaží podkopat už tak dosti ochablou ruskou morálku. Zajaté Rusy pak Kyjev může např. použít na výměnu za své muže.

kec