EU hodlá zřídit tribunál pro ruské zločiny
EU hodlá zřídit tribunál pro ruské zločiny
Ilustrační foto

EU, Rusko – Ruské zločiny na Ukrajině nesmí být zapomenuty a ti, kteří jsou za ně zodpovědní, musí být potrestáni. Evropská unie podpořila vznik soudu, který by za podpory OSN vyšetřoval a stíhal ruské válečné zločince.

„Rusko musí zaplatit za své hrůzné zločiny. Budeme spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem a pomůžeme zřídit specializovaný soud, který bude tyto zločiny soudit. Spolu s našimi partnery zajistíme, aby Rusko zaplatilo za zkázu, již způsobilo,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

EU zároveň navrhuje, aby obnova Rusy zničené Ukrajiny byla financována ze zmrazených a zablokovaných účtů ruských oligarchů a ruské národní banky. Škody, které Ukrajina dosud utrpěla, se odhadují na zhruba 600 miliard eur (14,6 bilionu korun).

Soud pro ruské pohlaváry by mohl fungovat stejně jako Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který stíhal odpovědné osoby za závažná porušení mezinárodního humanitárního práva spáchaná v bývalé Jugoslávii od roku 1991 (např. vraždění civilistů v bosenské Srebrenici a okolí, což soud označil za genocidu).

Válečný zločinec Putin by se svou kremelskou partou mohl skončit před tribunálem podobně jako tehdy srbský vůdce Slobodan Milošević a jeho nejbližší spolupracovníci.

Podle právních expertů je nejpravděpodobnější vznik tzv. hybridního tribunálu, který by fungoval podle ukrajinského práva s podporou mezinárodního společenství. Tyto soudy jsou obvykle obsazeny mezinárodními prokurátory a soudci nebo kombinací místních a mezinárodních pracovníků.

kec