Papež odsoudil krutosti Rusů na Ukrajině. Moskva zuří
Papež odsoudil krutosti Rusů na Ukrajině. Moskva zuří
foto: news agency

Rusko, Vatikán – Papež František opakovaně vyzval k ukončení války na Ukrajině a nově odsoudil i chování ruských vojáků na frontě. Byť řekl jen čistou pravdu a to ještě velice kulantně, ruští demagogové jsou z toho na infarkt.

„Obecně platí, že nejkrutější jsou možná ti, kteří pochází z Ruska, ale nejsou tradiční Rusové, jako například Čečenci, Burjati a tak dále,“ řekl papež v rozhovoru pro americký jezuitský časopis America. Chtěl jen naznačit, že etničtí Rusové snad nejsou taková zvířata, jako jejich federační kumpáni organizovaní v různých zločineckých bandách. Jenže to se mýlil.

Jako první potrefená husa se ozvala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „To už není rusofobie, to je zvrácenost na nevídané úrovni. Jsme jedna rodina s Burjaty, Čečenci a dalšími představiteli naší země mnoha národností a mnoha náboženství,“ napsala kremelská fanatička na telegramu a potvrdila tak, že Rusové jsou skutečně jedna velká rodina a zločiny páchají všichni ruku v ruce, ať je to Rus nebo Čečenec.

Protestoval i ruský velvyslanec ve Vatikánu Alexandr Avdějev: „Vyjádřil jsem rozhořčení nad takovými narážkami a poznamenal, že nic nemůže otřást soudržností a jednotou mnohonárodnostního ruského lidu.“

A oba soudruzi mají pravdu, mnohonárodnostní ruský lid je skutečně jednotný, zejména v terorizování sousedních zemí, zaostalosti a barbarství.

Přidal se i burjatský vůdce Alexej Cydenov, který označil papežův výrok za přinejmenším podivný a předseda čečenského parlamentu Magomed Daudov. „Kdyby papež naslouchal obyvatelům osvobozených území, uznal by, že čečenští bojovníci, stejně jako Burjati a zástupci dalších ruských národů, jsou pro tyto lidi zachránci,“ uvedl podle agentury TASS Daudov, který evidentně neví, co mluví. Jeho šéf, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, se totiž několikrát snažil ukrajinské vojáky i civilisty vyděsit zprávami o „schopnostech“ čečenských bojovníků a mluvil například o upalování odpůrců.

Ve skutečnosti byl papež ve svém vyjádření velice mírný, protože jinak by musel všechny Rusy exkomunikovat i s jejich moskevským patriarchou Kirillem, bývalým spolupracovníkem KGB, pravoslavným odrodilcem a věrným sluhou Kremlu.

Pontifik už dříve vyzval Putina aby „zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině“ a ptal se jej, kolik krve ještě musí téct, než válka skončí. Na druhé straně zmínil i své snahy o zprostředkování míru mezi Moskvou a Kyjevem. Vatikán např. navrhuje, aby Rusko a Ukrajina jednaly o míru na jeho území.

kec