Rusko začíná šetřit. Matkám padlých vojáků rozdává ručníky
Rusko začíná šetřit. Matkám padlých vojáků rozdává ručníky
foto: hln.be

Rusko – Zatímco na začátku války dostávaly rodiny padlých vojáků auta značky Lada, dnes si už Rusko takový luxus dovolit nemůže. Mrtvých je už příliš mnoho a výroba „žigulíků“ navíc kvůli sankcím vázne.

Ruští soudruzi proto přistoupili k úspornému programu přičemž kreativitě se meze nekladou. Např. představený Lgovského okresu v Kurské oblasti Sergej Korostelev věnoval matkám zabitých ruských vojáků sady ručníků.

Rusové jsou sice uvyklí žít v bídě, nicméně ručníky se uživatelům sociálních sítích nezdály jako dostatečná náhrada za lidský život a Korostelev to schytal, takže raději svůj příspěvek smazal. Zprávu zaznamenaly i ruská média, která připomněla Putinovy sliby z letošního března o „vysokém odškodnění rodinám, které přišly o své blízké ve speciální vojenské operaci“.

Jenže Putin sliby nešetří a mrtvých je na sto tisíc, takže není kde brát. V duchu sovětských válečných tradic proto Rusové matkám padlých vojáků nadále rozdávají diplomy a metály.

Úřady navíc rodiny, jejichž synové prozatím ještě žijí, různě stimulují, aby byly spokojené a hrdé, že jejich potomci brání vlast proti nacistům. Třeba na Sachalinu dostaly rodiny mobilizovaných mužů pět kilogramů ryb.

kec