Moskva má zálusk na Kazachstán. Jsou tam prý nacisti, hodně Rusů a jaderné palivo
Moskva má zálusk na Kazachstán. Jsou tam prý nacisti, hodně Rusů a jaderné palivo
Solovjov je zralý na psychiatrickou léčbu. foto: propertraining,net

Rusko, Kazachstán – Touha Moskvy po bývalé velikosti Sovětského svazu, která nutí Rusy terorizovat sousedy, je neukojitelná. Nahlas se ovšem o takových věcech v Rusku nemluví.

Ruští propagandisté ve státní televizi se ovšem často po bolševicku rozohní a přestanou se kontrolovat. Jednou z takových štvavých proputinovských estrád je i pořad Vladimira Solovjova, kde byl mj. hostem i ruský politolog Dmitrij Drobnickij. „Upozorněme na to, že dalším problémem je Kazachstán. Protože tam mohou začít stejné nacistické procesy jako na Ukrajině,“ řekl Drobnickij, načež Solovjov dodal, že Rusko má s Kazachstánem nejdelší hranici.

„A žije tam spousta Rusů. A je tam i jaderné palivo pro Rosatom,“ přidal Drobnickij další důvod, proč by Rusko mělo do Kazachstánu vtrhnout. Čili obvyklé důvody Ruska, proč přepadnout sousední stát.

Takovéto žvanění ruských fanatiků v TV bylo pro Kazachy už ale přes čáru. „Taková prohlášení poškozují tradičně blízké vztahy mezi Kazachstánem a Ruskem,“ prohlásil náměstek kazašského ministra zahraničí Roman Vasilenko. Ostřejší byl senátor Muchtar Kul-Muchammed, podle kterého Solovjov v minulosti vyzýval k útoku na bývalou metropoli Almaty kvůli údajným americkým laboratořím. „Stříká jedovatými slinami,“ dodal s tím, že Solovjov přímo podněcuje konflikty.

Za způsobený skandál dostal tentokrát Solovjov přes svou nevymáchanou hubu přímo od Kremlu, který se od jeho televizního upřímného tlachání distancoval. Zrovna se totiž blížil summit členů Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB) v Jerevanu, jehož je Kazachstán členem.

„Za náš program mohu říci, že náš respekt vůči panu Tokajevovi (prezident Kazachstánu) je neměnný. Během bouřlivé diskuse se může někdy bohužel leccos přihodit. Ale my máme Kazachstán rádi, vážíme si kazachstánského vedení a velmi dobře si uvědomujeme význam rusko-kazachstánského přátelství,“ rozplýval se v následujícím pořadu zpražený Solovjov.

Tokajev, který už dříve odmítl uznat ruskou anexi ukrajinských území na východě, nicméně na summitu zopakoval výzvu Kazachstánu k zastavení války na Ukrajině. Na ruku Putinovi nešel ani arménský premiér Nikol Pašinjan, který nepodepsal závěrečný dokument, protože tvrdí, že jsou závěry nekompletní a nedostatečné. Azerbajdžán by si to prý mohl vyložit jako prostor pro další agresi vůči Arménii.

Summit rusko-bělorusko-muslimského vojenského uskupení tak nedopadl vůbec dobře. Putin zuřil a Lukašenko byl šokován opovážlivostí bývalých sovětských bratrů. Podle pozorovatelů je Putinův východní pakt OSKB v troskách.

kec