Putin chce zapojit Bělorusy do války. Třeba i pomoci násilí na Lukašenkovi
Putin chce zapojit Bělorusy do války. Třeba i pomoci násilí na Lukašenkovi
foto: Delfi

Rusko, Bělorusko – Neúspěšnému válečníkovi Putinovi teče do bot a potřeboval by na výpomoc zatáhnout do války i běloruskou armádu. Lukašenko je sice věrný Putinův vazal, do války se mu ale nechce, neboť jeho pozice doma je docela vratká a Bělorusům se na Ukrajinu bojovat vůbec nechce.

Rusové se proto podle získaných informací chystají k proradnému, nicméně typicky ruskému, plánu – spáchat na svého spojence Lukašenka prostřednictvím ruské tajné služby GRU atentát. Pokud by se zpackal (viz Skripal), Lukašenko by byl zastrašen a své vojáky by na Ukrajinu konečně poslal. Pokud by běloruský diktátor nepřežil, Rusko má již připravenu náhradu v podobě běloruského generála Stanislava Zase, který je „naprosto věrný Rusku a pod kontrolu GRU“.

Stanislav Zas by pak podle zprávy institutu posléze mohl vyhlásit okamžité připojení Běloruska k Rusku, přičemž jako důvod by mohl uvést, že tak činí kvůli „hrozbě invaze z Ukrajiny či Polska“. Lukašenkovu možnou smrt by jednoduše svalil na USA či Ukrajinu.

„V obou případech, ať už neúspěšného, či úspěšného atentátu na Alexandra Lukašenka, by byl představen falešný důkaz o zapojení Ukrajiny a Polska pod hlavičkou NATO, což by dalo důvod Bělorusům vyjít do války proti Ukrajině a vejít na její území,“ stojí dále ve zprávě.

Zmíněný generál Zas je mimochodem i generálním tajemníkem Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), což je rusko-bělorusko-muslimská obdoba Varšavské smlouvy. Členy tohoto postsovětského vojenského paktu jsou vedle výše zmíněných zemi ještě Kazachstán, Kyrgystán, Tádžikistán a Arménie. Poslední jmenovaná země je už spíše na odchodu.

Už jen nevyřčená pohrůžka atentátem zabrala a Lukašenko mění kuchaře a posiluje ochranku. Konečně snad nyní v reálu pochopí, že pojem „ruské přátelství“ je něco jako objetí hladového medvěda.

kec