Je Vrabel kolaborant nebo jen totální dement? Česko chce prý zaútočit na Rusko atomovkou
Je Vrabel kolaborant nebo jen totální dement? Česko chce prý zaútočit na Rusko atomovkou
Pomatený Vrabel na videu blábolí o jaderném útoku Česka na Rusko. foto: Internet

Česko – Svolávač proruských demonstrací, dezinformátor a obdivovatel Putinova diktátorského režimu Ladislav Vrabel sice v jednom kusu fabuluje, tentokrát to však s vymýšlením a strašením lidí přehnal. Právníci jeho poslední bláboly ve videu na internetu hodnotí jako poplašnou zprávu. Několik uživatelů na Twitteru už oznámilo, že na Vrabela podají trestní oznámení.

„Seďte na gauči a užijte si posledních pár měsíců života. Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček. A Ruská federace pak bude útok opakovat a pošle jaderné hlavice na Českou republiku,“ říká Vrabel ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Tyto evidentní nesmysly by však tentokrát mohly zjevně pomateného Vrabela mrzet. „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti,“ říká jednoznačně trestní zákoník.

Polehčující okolností ani není, že samotná zpráva je tak bizarní a fantasmagorická, že jí mohou uvěřit jen mentálně ochablejší občané. I úplný hlupák přece ví, že Česko žádné jaderné zbraně ani jejich nosiče nikdy nemělo a nemá.

„Podle mě je to šíření poplašné zprávy jako víno. Je to dezinformace a je to vyvolávání obav a strachu,“ říká např. právník Jaroslav Ortman. Stejného názoru je i vedoucí katedry trestního práva na Karlově univerzitě Tomáš Gřivna.

Vrabelovi, který čelí hned několika exekucím, tak hrozí posezení v chládku od dvou do osmi let. V jeho milovaném Rusku by za takové štvaní proti Kremlu a plašení občanů byl už dávno v gulagu nebo po smrti. Otázkou ale je, zda by Vrabel neměl skončit spíše v nějakém psychiatrickém ústavu. To by měli posoudit odborníci, stejně jako v klasickém filmu o Švejkovi, kteří vystavili po psychiatrickém vyšetření závěrečný posudek: „Níže podepsaní lékaři bazírují na vrozeném kreténizmu...“

kec