Tragédie jménem Nohavica. Udavač, který se nikdy nezměnil
Tragédie jménem Nohavica. Udavač, který se nikdy nezměnil
foto: Rossia 24

ČR – Zpěvák Jaromír Nohavica v posledních dnech vzbudil pohoršení svou novou písní, v níž se snaží navodit dojem, který tu šíří jeho přátelé z řad dezolátů a dezinformátorů: že tu o všem přece rozhodují Spojené státy americké, kterým sloužíme. Na to, že jsme možná někdy mohli o Nohavicovi říkat, že je básník, mají tentokrát jeho rýmy úroveň říkanky pologramotných absolventů vysoké školy života.

(„Ta raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? Počkáme, co řekne pan prezident USA,“ ... „Proč nám nefunguje horká vládní linka? Pan prezident USA spinká, spinká, spinká.“ pozn. red.)

Někdo je možná Nohavicovým výronem překvapen, pokud ale dlouhodobě sledujeme jeho chování a tvorbu, nemohl nás zaskočit. Těžko říct, zda jde o dlouhodobě skrývané sklony nebo následky alkoholismu, ale je to skutečně nehezký pohled.

Jedna věc je zbabělost před rokem 1989. Ta se ještě někdy dala omluvit Nohavicovými osobními a osobnostními problémy. Jenže pak se ukázala míra jeho udávání, které se týkalo hlavně Karla Kryla, a také to, že se za sebe nejen nestydí, ale že po revoluci Kryla zpívá jako by nic. A to je skutečné morální dno.

Ovšem můžeme pokračovat. Nohavica si vzal metál od Miloše Zemana i od masového vraha Vladimira Putina. Nevrátil ho ani po začátku agresivní války proti Ukrajině. Nevrátil ho po masakru v Buči. Nevrátil ho, protože je to člověk beze studu a bez hodnot, ačkoli si v některých písničkách hraje na opak.

Jaromír Nohavica není náš národní básník. Ani ostravský bard. Je to písničkář dezolátů a člověk, který zničil všechno dobré, co kdy udělal. A jeho poslední hloupá rýmovačka to jen potvrzuje.

Johana Hovorková, hlavní editorka deníku FORUM 24