Žáci se smáli Babišovým neznalostem. Slunce je prý planeta a kráva vyrábí mléko v žaludku
Žáci se smáli Babišovým neznalostem. Slunce je prý planeta a kráva vyrábí mléko v žaludku
foto: Reuters

ČR – Kandidát na prezidenta Andrej Babiš se, podobně jako ostaní jeho konkurenti, zúčastnil pořadu TV Prima K tabuli. Odpovídal v něm na otázky žáků ZŠ v Nuslích a svými „znalostmi“ učiva základní školy děti značně pobavil. Z hlediska pedagogického ohodnocení by to bylo, s přivřením obou očí, v nejlepším případě na horší čtverku. Babiš si utrhnul pořádnou ostudu.

Když se žáci ptali na běžné otázky, na které je už naučený odpovídat, jako např. jak to bylo s jeho působením v StB, šlo to ještě docela dobře. Podstatně horší to již bylo s vědomostními otázkami. Babiš např. nevěděl, jaké je nejznámější dílo spisovatele Haška, podobně pohořel s největšími díly Karla Čapka, byť nakonec z něj vypadla alespoň Válka s mloky. Nevěděl ani, co je napsáno na oponě Národního divadla.

Když děti viděly, že literatura není zrova nejsilnější stránkou bývalého premiéra, zabruslily do zemědělství, kde očekávaly fundované odpovědi odborníka.
„Kolik má kráva žaludků?“
„Strašně moc...to nevim,“ odpověděl předseda hnutí ANO a ještě hůře odpověděl na další otázku:
„A k čemu má tolik žaludků?“
„No tak na trávení...a na výrobu mléka asi,“ nechal se slyšet největší zemědělec v republice.
Tato odpověď musela děti udivit a tak a šéf zemědělského koncernu Agrofert přešel do protiútoku: „Víš, kolik stojí dneska mléko od těch krav? 10 korun. To je důležité,“ chtěl Babiš zaskočit žáka, jenže i v tomto bodě se převelice mýlil a předvedl přítomným, že vůbec netuší, kolik dnes potraviny v obchodech stojí.

Když měl Babiš vyjmenovat planety Sluneční soustavy, byla jeho vědomostní tragédie dokonána. „Měsíc, Mars, Saturn, Pluto...Slunce...“ To už se děti smály.

Babiš si sice se svými chabými vědomostmi před školní omladinou zostudil, na druhou stranu ale jako ostřílený politik dětem ukázal, že i když nic nevíte, můžete se z toho něčím „vykecat“, jako to udělal např. v případě nápisu na oponě Národního divadla: „Tak to teda nevím. Ale my jsme opravili Národní muzeum a Státní operu.“

Taky školákům předvedl, že samochvála vůbec nesmrdí. Nejprve se s žáky podíval na medailonek o sobě samém. „Já jsem strašně pracovitý, urputný a cílevědomý. Mám tah na branku... Byl jsem cílevědomý a chtěl jsem vydělávat peníze... A potom, když všechno máš, tak máš jinou motivaci, “ představil se Babiš a dodal, že prezidenta by klidně mohl dělat už zítra, protože byl čtyři roky premiérem.

Ačkoliv se vzdělancům a intelektuálům nad takovým vědomostním „výkonem“ budoucího prezidenta musí podlamovat kolena, většinu jeho skalních přívrženců to při volbě neovlivní.

„Myslím, že v sociální bublině odpůrců Andreje Babiše to video vyvolává skutečně především posměch. Jak ale bude působit na jeho voliče nebo ty, kdo ještě nejsou rozhodnuti, je otázka. Je tam sice vidět, že má velké mezery ve znalostech, ale pokaždé z toho vybruslí, například uvede, na co vše finančně přispěl a podobně. Je tak možné, že na jeho cílovou skupinu to bude působit neutrálně, nebo dokonce přímo pozitivně,“ okomentoval Babišovy znalosti renomovaný politolog Josef Mlejnek.

U méně vzdělaných obyvatel by dokonce mohl paradoxně i zabodovat, neboť jim bude sympatické, že někdo tak vysoce postavený má podobné vědomostní mezery jako oni a řeknou si: „To je náš člověk, je jako my, obyčejní lidé.“

ev