Waters obhajoval ruskou agresi před Radou bezpečnosti OSN
Waters obhajoval ruskou agresi před Radou bezpečnosti OSN
Putinův obdivovatel Waters vysvětluje velvyslancům v RB, že za ruskou válku mohou provokatéři ze Západu. foto: news yahoo.com

USA – Jelikož se Roger Waters (ex Pink Floyd) netají dlouhodobými sympatiemi k Putinovi, Rusku i tamnímu režimu, není až tak překvapující, že hájí i ruskou invazi na Ukrajinu. Ke své vlasní ostudě tak na žádost Ruska učinil i na středečním zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. K zúčastněným promluvil prostřednictvím videohovoru ze Švýcarska.

Ruskou agresi na Ukrajině sice Waters označil za nelegální, byla ale prý vyprovokována Západem a Ukrajinou. „Ruská invaze na Ukrajinu byla nelegální. Co nejdůrazněji ji odsuzuji. Byla ale také vyprovokovaná, takže co nejdůrazněji odsuzuji také tyto provokatéry,“ řekl od reality zcela odtržený Waters.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na Watersovu zmínku o nelegálnosti invaze přešel bez mrknutí oka a hudebníka označil za jednoho z nejvýznamnějších aktivistů současného protiválečného hnutí a pochválil jej za „velmi přesnou analýzu událostí“.

Naopak ukrajinský velvyslanec Serhij Kyslycja Waterse rázně „umravnil“ a připomněl mu, že Pink Floyd byli svého času v Sovětském svazu zakázáni kvůli protestům proti invazi do Afghánistánu v roce 1979.

„Je ironické, ne-li pokrytecké, že se pan Waters pokouší očistit další invazi. Jak smutné pro jeho bývalé fanoušky, kteří vidí, že přijímá roli další cihly ve zdi (narážka na hit Pink Floyd Another Brick in the Wall – pozn. red.). Ve zdi ruské dezinformace a propagandy,“ uvedl Kyslycja.

„Brnkejte si dál na kytaru, pane Watersi. Jde vám to lépe než poučovat Radu bezpečnosti OSN o tom, jak má dělat svou práci. Tady žádná létající prasata, prosím,“ uzemnil velvyslanec Waterse opět v narážce na nafukovací prasata létající na koncertech Pink Floyd.

Watersův dětsky naivní pacifismus je ve svém důsledku velmi nebezpečný, když v podstatě říká: „Putine, vem si kus Ukrajiny, jak velký chceš, nebo třeba i celou, aby se Rusko cítilo bezpečně, hlavně ať už je zase mír.“ Skutečnost, že tím nenasytné Rusko jen povzbudí k dalším požadavkům a agresi i vůči jiným státům, mu bohužel nedochází.

Od proruských názorů Waterse se distancují nejen zbývající členové Pink Floyd, ale i drtivá většina fanoušků legendární kapely a další hudebníci. Jinde zase, např. v Polsku, zrušili nasmlouvané Watersovy koncerty.

Zbývající členové Pink Floyd David Gilmour a Nick Mason (Rick Wright zemřel v roce 2008) se dokonce kvůli válce na Ukrajině sešli a po 28 letech natočili spolu s dlouholetými spoluhráči (Guy Pratt - bass, Nitin Sawhnev - key) nový materiál, a sice protestsong na podporu Ukrajiny Hey Hey, Rise UP! (Hej, hej, povstaň!). Zajímavostí je, že píseň zpívá v rodném jazyce ukrajinský zpěvák Andrij Chlyvňuk z kapely Boombox. Gilmour říká, že píseň je ukázkou „hněvu na supervelmoc, která napadla mírumilovný národ“ a má být morálním povzbuzením ukrajinského lidu.

ev