V KLDR se lidé nesmí smát
V KLDR se lidé nesmí smát
Ilustrační foto

Severní Korea – Kdo viděl pohádku Pyšná princezna, ví, že v zemi krále Miroslava se zpívat mohlo a v sousedním Půlnočním království byl zpěv zakázán. Dnešní realita na světě je bohužel obdobná. Současní diktátoři ukazují, že zakázat jde v podstatě cokoliv.

Např. v Království zla, čili v Rusku, se nesmí vyslovovat některá slova, např. válka. Za to by takový opovážlivec mohl skončit klidně na deset let v ruském gulagu. To v bratrském komunistickém Království bídy tlustého skřeta Kima (KLDR) se zase lidé nesmí smát. Kimovi udavači a špehové slídí ulicemi a kontrolují, jestli se někdo nesměje.

Od roku 2011 si v Severní koreji tamní soudruzi totiž připomínají smrt Kim Čong-ila, otce současného totalitního vůdce Kim Čong-una. Ten zemřel 17. prosince, a proto v tomto období Severní Korea každoročně hromadně a hlavně povinně truchlí. Lidé se týden nesmějí smát, zakázaný je alkohol i zpěv. Úřady trestají i konání svateb, pohřbů i oslav narozenin. Omezena je i doprava a pohyb.

„Atmosféra strachu, který ovlivňuje občany, je během tohoto vzpomínkového období velmi silná. Pokud si nedáváte pozor a nejste v tomto čase opatrní, můžete se dostat do vážných problémů,“ uvedl pro média nejmenovaný zdroj.

Úřady pořádají četné smuteční akce, kterých se občané musí povinně účastnit v tradičních krojích. Že je venku pod nulou a lidé mrznou vedoucí soudruhy nikterak nevzrušuje.

ev