Evropa chválí Česko za předsednictví EU
Evropa chválí Česko za předsednictví EU
foto: youtube.com

Evropa – Navzdory mnohdy nemístné kritice opozičních politiků z řad ANO a zejména SPD, straně balancující na hranici kolaborace, Česko v předsednictví EU velice uspělo. Čechy pochválil i prestižní list Financial Times.

Podle deníku se českým vyjednavačům podařilo dohodou o cenovém stropu zakončit velmi aktivní práci posledních měsíců. Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové se přitom Češi v čele sedmadvacítky zemí museli vyrovnat s nebývalou řadou výzev.

„Ministři EU strávili celý včerejšek (pondělí) zavřeni u jednání o omezení cen plynu, z nichž vyšli s dlouho očekávanou dohodou stanovující strop na 180 eur (za megawatthodinu), která je dalším králíkem vytaženým z klobouku českým předsednictvím bloku," napsala bruselská zpravodajka Financial Times.

Tato dohoda navazuje na tvrdou práci českých diplomatů a vyjednavačů z předchozích měsíců. Jen během listopadu Češi předsedali 12 ministerským radám, 24 zasedáním velvyslanců a 31 vyjednáváním o finálních podobách norem s europoslanci, píše list FT.

„Češi se při předsednictví rozhodně ukázali jako dříči,“ píše list. Připomíná prosazení tří balíčků protiruských sankcí, schválení cenového stropu pro ruskou ropu či dohodu z minulého týdne, kdy se českému předsednictví podařilo přimět Maďarsko k podpoře finanční pomoci pro Ukrajinu a globální korporátní daně.

Předsednictví ČR pochválila i komisařka Simsonová, podle níž se Česko velmi dobře zhostilo vedení EU v době energetické krize. „Nevím o mnoha dalších předsednictvích, na které by se valilo tolik výzev,“ dodala

ev