Reklama na ruskou bídu: Jděte zabíjet a budete se mít líp
Reklama na ruskou bídu: Jděte zabíjet a budete se mít líp
V Rusku panuje skutečná bída. foto: Business Insider

Rusko – V Rusku se objevil nový typ reklamy. Staví na všeobecné bídě, která v zemi, kde „zítra již znamená včera“, vládne. Láká mladou a střední generaci mužů aby vstoupili do armády a vraždili za peníze. Stačí podepsat smlouvu a jejich rodina se v ten okamžik rozloučí s chudobou.

Jedna z reklam např. (kupodivu) láká na výdobytek „prohnilé“ západní technologie. Dívka si šetří na nový mobil, ale otci, válečnému veteránovi, znovu nepřijde výplata z práce. Dcera mu předá kasičku s našetřenými penězi a poté začne kamarádce vyprávět o tom, co všechno už otec v armádě zažil. Muž poslouchá za dveřmi a motivovaný narukuje do armády. Po půl roce se hrdinně vrací z fronty i s novým iPhonem pro dceru.

I další propagandistická reklama využívá ruské nouze a opět cílí na rodinu. Tentokrát z bídy tahá vnuk dědu. Senior v ní nemá peníze ani na zaplacení nákupu, a tak se rozhodne prodat svého starého žigulíka. Krátce před podpisem nevýhodné smlouvy s kupcem ale přijde jeho vnuk ve vojenské uniformě a roztrhá ji. „Dědo, podepsal jsem smlouvu. Teď jsme definitivně zajištěni,“ říká a dvojice se na závěr videa obejme.

Jeden by snad ze samotného dojetí i slzu uronil. Prostě pravá sovětská reklama, zvrácená trapnost a hloupost zabalená do rudého ideologického hadru.

Ruští propagandisté ovšem díky těmto dementním anoncím ve skutečnosti nechtě udělali velkou reklamu na bídu a chaos v Rusku. Dívka touží po „západním“ telefonu, který v Rusku nedokáží vyrobit, senior nemá ani na nákup a stát se nestará o válečného hrdinu, který nemá ani na to, aby dceři koupil telefon a musí kvůli tomu jít nasazovat život do války. Ze spotu také vyplývá, že v Rusku je běžné nevyplácet zaměstnancům mzdy.

Sliby o bohatství plynoucí z ruské armády je přitom jen další z nekonečné řady kremelských bludů. Ruští vojáci sami žijí v nuzotě a tak po vzoru svých předků rabují Ukrajinu. Už v dubnu například posílali ruští vojáci poštou domů věci, které na Ukrajině nakradli. Nechyběly automatické pračky, televize, klimatizace, alkohol, grafické karty, autobaterie či dokonce elektrický skútr.

Režim lže i v případě mezd pro vojáky. Putin jim slíbil výplaty ve výši 195 tisíc rublů (necelých 80 tisíc Kč) měsíčně, ale ruský „skutek (zase) utek“. Např. v listopadu se kvůli tomu (neplacení) vzbouřili mobilizovaní ve výcvikovém středisku v Uljanovsku.

V těch nejchudších ruských oblastech na Dálném východě, kde lidé trpí hladem, ruské úřady nabízely rodinám jídlo výměnou za vyslání člena rodiny na frontu. Rodina, která poskytla muže k nasazení na Ukrajině, měla za odměnu dostat pět kilogramů čerstvě zmražených ryb.

Podobně je to i s odškodněním rodinám padlých vojáků, kterým Putin sliboval vysoké odškodnění. Třeba ve Lgovského okresu v Kurské oblasti dostávají matky sadu ručníků.

evak