V Chersonu byly objeveny čtyři ruské mučírny
V Chersonu byly objeveny čtyři ruské mučírny
Jedna z ruských mučíren v Chersonu. foto: Euronews

Ukrajina – Poté, co ukrajinské jednotky vymetly z Chersonu a okolí ruskou okupační chátru, objevily místní úřady v městě čtyři ruské mučírny. Rusové si je zřídili v budovách vazebních věznic a policejních oddělení a každý den v nich týrali desítky civilistů.

Televize Current Time natočila o těchto hrůzných nálezech reportáž, v níchž mučírny ukázala a vyzpovídala i několik ukrajinských civilistů, kteří řádění ruských zrůd přežili.

„Byli tam dozorci z ruské Národní gardy. Jedna rota vás více bila a dávala víc jídla, druhá méně bila, ale zato méně krmila. Leželi jste na židli se svázanýma rukama a zakrytou hlavou. A když se jim něco nelíbilo, dostali jste ránu elektrickým paralyzérem – do krku nebo do ucha,“ popsal zacházení Rusů jeden z bývalých vězňů.

„Ozývaly se odtud výkřiky, lidé křičeli. Když jsme šli okolo, tak jsme to slyšeli. A v noci se ozývaly i dávky ze samopalů. Údajně tam Rusové stříleli do stropu,“ říká v reportáži další vězenkyně.

„Byly zajištěny části gumových obušků, dřevěná pálka, zařízení, jímž okupanti týrali civilisty elektřinou, žárovka a náboje ze zdí. Využívali různé metody mučení, fyzického i psychického násilí,“ informovala prokuratura.

Oleksandr Maksimenko (69) stanici BBC řekl, že ho v kobce pod policejní stanici drželi spolu s dalšími 15 muži déle než měsíc. Ruští sadisté je bili a mučili, přičemž někteří vězni výslechy elektrickým proudem nepřežili.

Do ruských spárů se civilisté dostávali různě – pro šíření letáků, za účast na protestních shromážděních, pro podezření z protiruské činnosti atd. Jedna aktivistka byla zadržena na tři týdny, protože u ní doma byl na základě udání nalezen balíček žlutých stužek.

Podle prokuratury vyšetřování ruských válečných zločinů pokračuje a úřady se snaží dohledat všechny oběti. V osvobozených oblastech kolem Chersonu, Charkova a Doněcka naráží na stále více důkazů o zvěrstvech páchaných ruskými okupanty. Za poslední dva měsíce se na těchto územích našlo přes 700 těl. Ukrajinská policie nyní vyšetřuje, kolik lidí bylo během ruské okupace města mučeno a kolik jich je teď nezvěstných.

Moskva tato obvinění tradičně odmítá. Navzdory množícím se svědectvím a nezvratitelným důkazům Kreml dlouhodobě páchání zločinů na Ukrajině popírá.

evak