Putinův plán: Když prohraje válku, uteče do Afriky
Putinův plán: Když prohraje válku, uteče do Afriky
Ilustrační foto

Rusko – Každý diktátor má krizový plán úniku pro případ, že se něco zvrtne. Podle zpravodajského kanálu General SVR, který zveřejňuje interní informace z Kremlu, jej má i ruský uzurpátor Vladimir Putin.

Ještě letos v létě web Sky News spekuloval o tom, že by válečný zločinec Putin mohl prchnout do spřátelených zemí jako Bělorusko, Sýrii, Myanmar, Venezuela nebo Írán. Kanál General SVR ale výběr zúžil a má za to, že jednou ze dvou destinací, „kam by mohl v nouzové situaci evakuovat sebe a své blízké“, je Středoafrická republika (SAR).

Tato zbídačelá a politicky naprosto nestabilní bývalá francouzská kolonie, kde mezi sebou permanentně bojují různá etnika a náboženské skupiny (muslimové vs křesťané) by válečnému štváči, jako je Putin, mohla vyhovovat. Výhodná je však především proto, že tady má velkou vojenskou základnu žoldnéřská armáda Putinova stoupence Dmitrije Utkina přezdívaného Wagner. Tato sebranka vrahů a všehoschopných lumpů působí v Africe od roku 2015, kdy se objevila v Lybii. Dle ruského zvyku se vměšuje a páchá zločiny všude, kam ji Kreml pošle – do Súdanu, Mali nebo do Středoafrické republiky, kde se v roce 2018 usadila. Společně s ruskými společnostmi postupně převzali Wagnerovci kontrolu nad některými diamantovými doly a těžbou vzácných dřev a pracují i jako bodyguardi zdejších politiků včetně prezidenta Faustina-Archangeho Touadéry.

Co je ale hlavní – v podzemních krytech tady Wagnerovci ochraňují Putinovi sumu odhadovanou v přepočtu na 340 miliard korun ve zlatě a hotovosti. Otázkou ale je, zda se vůbec Putin luxusního důchodu ve zlaté kleci dožije. Pokud by přesto dokázal ve zdraví do SAR uprchnout, bude následně komplikované dostat jej před mezinárodní tribunál.

kec