Europoslanci rozhodli: Rusko je stát podporující terorismus
Europoslanci rozhodli: Rusko je stát podporující terorismus
Evropský parlament. foto: Daily Excelsior

Evropa, Rusko – Evropě už došla s Putinovým vražděním civilního obyvatelstva na Ukrajině trpělivost. Evropský parlament přijal usnesení, dle kterého je Rusko „státní sponzor terorismu“. Sedmadvacítka tak historicky poprvé přijala podobné rozhodnutí, čímž mj. vyslyšela dřívější výzvy ukrajinského prezidenta. Cejch barbarů si Rusové vysloužili permanentním a záměrným bombardováním civilistů a ničením infrastruktury.

Označení Putinova režimu za teroristický má především symbolický význam a vzkaz Kremlu – EU stojí pevně na straně Ukrajiny a odsuzuje veškeré kroky Ruska. „Nemůžeme podcenit symbolickou hodnotu, jakou tato rezoluce nese,“ uvedl podle serveru Deutsche Welle (DW) mluvčí ECR. Demokratický svět sice tento krok kvituje, výstižnější klasifikace by ale přece jen byla „teroristický stát“, nikoliv jen „stát podporující terorismus“.

USA k tomuto kroku prozatím nepřistoupily, přestože řada tamních politiků tuto myšlenku podporuje. „Označení Ruska za teroristický stát by oslabilo humanitární pomoc a schopnost USA pomoci Ukrajině při vyjednáváních,“ řekla minulý měsíc mluvčí amerického prezidenta Karine Jean-Pierreová. Administrativa prezidenta Joea Bidena je bohužel vůči Rusům příliš shovívavá, což si tento extrémně agresivní národ vykládá jako slabost.

Navzdory zpochybňování významu rezoluce některými proruskými renegáty jde o důležitý krok jasně odsuzující barbarskou a nelegální válku proti Ukrajině. Rezoluce se zmiňuje i o zločinecké Wagnerově bandě žoldáků, která už na unijním sankčním seznamu figuruje od minulého roku. Europoslanci chtějí tuto ruskou tlupu zabijáků (a další podobné skupiny bojující na ruské straně) zařadit na seznam teroristických organizací, kde mimochodem měla být zařazena už dávno.

Teď bude na členských státech, zda potvrdí „ruský státní terorismus“ podobně jako to už dříve učinilo několik zemí EU – Polsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a ČR.

Rusko vzápětí potvrdilo, že nálepka agresivních primitivů byla udělena oprávněně. Prokremelští hackeři zaútočili na europarlament a ruští velitelé nařídili další masivní vlnu bombardování výhradně civilních cílů. Jednou z obětí byl i dva dny starý novorozenec, neboť Rusům se podařilo trefit porodnici.

kec