Putin ztrácí respekt. Pro Rusy už není šéf, ale blbec
Putin ztrácí respekt. Pro Rusy už není šéf, ale blbec
Putin a jeho dílo.

Rusko – Neporazitelý vůdce, největší geroj, moloděc, státník, potápěč-archeolog, hokejista, judista, plavec, obnažený jezdec na koni, historik, stratég atd. atd., zkrátka takový ruský Cimrman. Tak přesně tímto nepřekonatelným borcem je pro Rusy jejich milovaný diktátor Vladimír Vladimirovič Putin.

Jenže časy se mění a soudruh Putin už se ruským mužikům jako takový gigantický génius nejeví. Když Putin rozpoutal vražednou agresivní válku v sousední Ukrajině a ruské hordy postupovaly vpřed, ruský plebs spolu s elitami nadšeně tleskal. Že tam jejich vojáci páchají zvěrstva a nesčetné válečné zločiny nikoho nezajímalo.

Obrat nastal s ukrajinskou protiofenzivou, kdy se ruští okupúnti museli dát na chvatný ústup, který kremelští propagandisté označili za taktické přeskupení a strategické stažení. Když Ukrajinská armáda vypráskala ruské okupanty i z jihoukrajinského Chersonu, výmluvy došly. Ruské porážky dospěly k bodu obratu a nálada v Rusku se začíná měnit. Michail Zygar v týdeníku Spiegel napsal, že všichni, kteří věřili v neporazitelnost Vladimira Putina, tj. jeho skalní přívrženci, zastánci války na Ukrajině i byrokratická elita, přiznávají, že jejich vůdce prohrál.

Zygar, který má zdroje blízké Putinově administrativě, např. uvádí, že šéfovi Kremlu už nikdo nevěří, ačkoliv ho ještě donedávna vysocí úředníci, podnikatelé nebo propagandisté nazývali „šéfem“ nebo „VV“ (Putinovy iniciály). „Ale teď má novou přezdívku: loser či blbec,“ píše Zygar.

Stejný zdroj Zygarovovi vyzvonil, že nad Putinem už zlomili hůl a srovnávají ho s bývalým srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, rovněž válečným zločincem obviněným z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Miloševič byl nakonec zatčen a vydán Mezinárodnímu tribunálu v Haagu.

Tento scénář (tj. vydání, odsouzení a uvěznění) prý Putinovi ale nehrozí, protože se „toho nedožije“. „Vždycky se bál ukázat slabost. Teď ji ale ukázal a všem je jasné, že ho oddělají. Dá-li Bůh, má ještě šest měsíců,“ napsal autor a dodal, že v armádě panuje „velká nevole vůči celé správě okupovaných území a vojenské operaci jako celku“.

evak