Nad Hradem se vznáší otazník. Milion chvilek vizuální instalací upozorňuje na blížící se prezidentské volby i důležitost toho, aby na Hradě usedl demokrat
Nad Hradem se vznáší otazník. Milion chvilek vizuální instalací upozorňuje na blížící se prezidentské volby i důležitost toho, aby na Hradě usedl demokrat
foto: Petr Zewlakk Vrabec

ČR - Zvládneme si na Hrad zvolit demokrata? Právě tuto otázku symbolizuje otazník, který se dnes dopoledne vznášel nad Pražským Hradem. V den boje za svobodu a demokracii jím chtěl spolek Milion chvilek upozornit na to, že obzvlášť v náročných časech by měly ve veřejném prostoru rezonovat hodnoty jako je solidarita, lidskost a laskavost. A že i tyto vlastnosti je potřeba hledat u nové hlavy státu. Té současné totiž jednoznačně chybí.

Letošní výročí sametové revoluce probíhá v kontextu složité doby. Ta hraje do karet mimo jiné nejrůznějším populistům a extremistům, kteří by demokracii rádi podrazili nohy. Těm, kteří šíří společností nenávist, ohýbají pravidla a očekávají, že si lidé na takové chování zvyknou. Nebo hůře – že ho začnou považovat za normální. Prezident by měl být schopen hrát fér a reagovat na vzrůstající strach, obavy a radikalismus a společnost uklidňovat. Na náladu ve společnosti má totiž velký vliv. Ten současný to ale nedělá a o prezidentské křeslo usilují i takoví kandidáti, u kterých by o tom bylo také velkých pochyb. Populista nebo extremista do společnosti přináší pouze chaos a konflikt. Proto je tak důležité, aby na Hradě usedl demokrat nebo demokratka. Otazník nad Hradem symbolizuje otázku, jestli si takového kandidáta/ku dokážeme zvolit?

"Je potřeba volbu nepodcenit a nespoléhat na zdánlivě dobře vypadající průzkumy. Už v prvním kole je důležité podpořit takového demokratického kandidáta, který má reálnou šanci postoupit. Pak, a to není lehký úkol, si musíme nechat otevřenou mysl pro kolo druhé,” říká o prezidentské volbě Hana Strašáková, mluvčí Milionu chvilek. “I když tam třeba nepostoupí můj favorit, je potřeba se zúčastnit i v druhém kole a volit toho demokrata, který postoupil,” upřesňuje. 

V kontextu oslav 17. listopadu je na místě připomenout si nejen historické události, ale i hodnoty, které před 33 lety Sametovou revoluci provázely a ke kterým bychom se ve veřejném hovoru měli vztahovat i dnes a v nadcházející prezidentské volbě. “Přeju si, abychom si celé ty volby udělali sladší. Neházejme špínu na kandidáty, kteří třeba zrovna nepatří mezi naše favority. Přeju si, aby zvítězil kultivovaný dialog,” dodává Strašáková další tip, který pomůže ke kultivaci prezidentské volby.

Praktické informace:

Při vizuální instalaci se u Mostu legií nad Pražským Hradem vznášel otazník upozorňující na blížící se prezidentské volby. Otazník byl zavěšen na heliových balóncích připevněných na "prezidentskou lodní dopravu" - Zemanův člun Challenger 300.

Milion chvilek