Ukrajinský důchodce sestřelil puškou ruskou stíhačku jako kachnu
Ukrajinský důchodce sestřelil puškou ruskou stíhačku jako kachnu
Lovec ruských kachen Fedorovič. foto: CNN Prima News

Ukrajina – Podle permanentního chvástání Kremlu by měli mít Rusové druhou nejmodernější a taky nejsilnější armádu na světě. Ve skutečnosti ale jde jen o další, pro Rusko tradiční, Potěmkinovu vesnici. Vedle historických vojenských kousků a zbraní, jimiž dnes okupanti disponují a které pamatují éru Sovětského svazu a jeho agresi vůči Afganistánu, má ovšem dnešní „armija“ i modernější kousky. Např. vychvalovaný ruský dvoumístný stíhací bombardér Suchoj Su-34, jemuž Rusové přezdívají Uťonok, čili Káčátko. Vyrábí se od roku 2008 a je vhodný nejen k boji s nepřítelem, ale zejména k masakrování civilního obyvatelstva ať už v Sýrii nebo na Ukrajině.

Ale ani Uťonok není zcela dokonalý stroj. Ruští soudruzi zřejmě při výrobě „zázračného“ letadla udělali někde chybu, protože zrovna když Káčátko bombardovalo civilisty v severoukrajinském městě Černigov, popadl důchodce Valerij Fedorovič svou flintu a na nepřátelskou stíhačku několikrát vystřelil. A stalo se něco neuvěřitelného – k překvapení všech přihlížejících se Suchoj následně zřítil ve spirále k zemi.

„Vystřelil jsem ze své pušky, pak se ozvalo hlasité ,bang’ a ruský Su-34 začal padat,“ uvedl k zásahu šťastný důchodce. Poté se jako správný lovec vydal ke kořisti pro trofej. Na videu ukrajinské pohraniční stráže je vidět, jak kráčí rozbombardovaným městem až k místu dopadu ruské stíhačky, která podle některých médií stojí 74 milionů dolarů (přes 1,8 miliardy korun). Fedorovič, který v době bombardování ukrýval ve svém sklepě děti a ženy, si vzal na památku několik trosek uloveného Uťonka a vystavil si je v garáži.

Za sestřel ruského bombardéru mu ukrajinští pohraničníci udělili medaili za „hrdinství“ a „pomoc při ochraně státní hranice“.

Munice ale mají ruští okupanti stále ještě dost a tak Černigovskou oblast neustále ostřelují. Web The Kyiv Independent informoval o desítkách explozí a zničené civilní infrastruktuře.

evak