Lži nebo mlč. V Rusku se pravda trestá i smrtí
Lži nebo mlč. V Rusku se pravda trestá i smrtí
"Osvobozování" civilistů na Ukrajině na ruský způsob. foto: ABC News

Rusko – Je to opravdová Říše zla. Už jen za pouhá slova jako je třeba válka (na Ukrajině) lze skončit v Rusku na 15 let ve vězení. Každý si proto musí hodně dobře rozmyslet, co říká, protože za svůj názor, nesouznějící s rétorikou Kremlu, by mohl nejen skončit na dlouhá léta v kriminálu, ale i pod drnem. Odstraňování nepohodlných občanů je v Rusku na denním pořádku, před několika dny např. „vypadl“ z okna v 6. patře šéf Lukoilu Maganov. Kritizoval totiž válku na Ukrajině.

Kdo zkrátka řekne v Rusku pravdu a chce přežít, musí zmizet ze země nebo se ukrývat před Putinovými bolševickými represemi. To je i případ ruského parašutisty Pavla Filatěva z 56. leteckého útočném pluku, který americkému serveru CNN vylíčil, jak se to ve skutečnosti má s onou slavnou a neporazitelnou ruskou armádou. „V noci byla zima a nemohli jsme ani spát. Při obkličování Chersonu hned na začátku války hodně z nás nemělo žádné jídlo, vodu nebo spacáky. Museli jsme si hledat odpad nebo různé hadry, abychom se mohli do něčeho zabalit a zahřát,“ uvedl Filatěv.

Lepší to nebylo ani u Mykolajivu. „Ruské armádě chybělo základní vybavení. Během mé přítomnosti chyběly drony a další bezpilotní letouny. Naše kasárny byly asi 100 let staré a nemohly ubytovat všechny vojáky. Zbraně jsou z časů útoku na Afghánistán.“

Parašutista se zmínil i o morálce vojáků a lžích Kremlu. „Bylo nám jasné, že nás zatáhli do vážného konfliktu, kdy budeme prostě ničit města a ve skutečnosti nikoho neosvobodíme. Mnoho z nás pochopilo, že co naše vláda o válce říkala, nebyla pravda. Všechno je to lež. Ničíme pokojné životy a tento fakt ovlivnil naši morálku. Ten pocit, že neděláme nic dobrého,“ řekl třiatřicetiletý voják.

Podobně na tom byli i jejich velitelé, kteří také nevěděli, do čeho jdou a co se od nich na Ukrajině čeká. Už v Chersonu většině vojáků došlo, že důvody Kremlu pro invazi, tedy osvobozování „utlačovaných Rusů a Ukrajinců“, byly falešné, protože lidé, proti kterým bojovali, nechtěli být „osvobozeni“.

„Nechápu Putinovy vize. Šest měsíců zpátky odstartoval invazi a teď vidí své vlastní jednotky zaseknuté v nákladném konfliktu. Teď jsem tady beze zbraně a myslím si, že toto vše je to nejhloupější a nejhorší, co naše vláda mohla udělat. Co je další krok? Jaderná válka?“ klade si otázku mladý muž, který se nyní před brutálním ruským režimem musí ukrývat. Sám má za to, že v Rusku je všechno zničené a zkorumpované. „Jediné fungující zákony jsou ty represivní. Buď mě zavřou do vězení, nebo mě zkrátka odstraní. Takových případů už bylo hodně. Nevidím žádnou cestu ven. Co se má stát, stane se,“ dodal Filatěv.

evak