Ukrajinská protiofenziva na severu i na jihu: Ruští okupanti zmateně ustupují
Ukrajinská protiofenziva na severu i na jihu: Ruští okupanti zmateně ustupují
Ilustrační foto foto: Reuters

Ukrajina – Ukrajinské ozbrojené síly zahájily slibovaný protiútok a ruské okupační hordy se dávají na zmatený ústup jak na severu u Charkova, tak i na jihu u Chersonu. Ukrajinci postupně osvobozují jednu obec za druhou.

„V rámci probíhajících operací naši hrdinové již osvobodili desítky obcí. A nyní tento postup pokračoval, jsou zde nové výsledky. Celkem od 1. září osvobodili více než 1 000 kilometrů čtverečních našeho území. Díky všem, kteří to dokázali! Děkujeme armádě, skautům a speciálním službám za každou ukrajinskou vlajku, která byla v těchto dnech vztyčena v osvobozených obcích,“ prohlásil prezident Zelenskyj.

Prezident současně potvrdil, že v rámci ukrajinské ofenzivy v Charkovské oblasti na severovýchodě země bylo osvobozeno třicetitisícové město Balaklija. Jedná se o strategicky důležité místo, ze kterého mohou Ukrajinci pokračovat dál k městu Kupjansk a především ke strategicky důležitému Izjumu, kde mají Rusové velkou základnu a kam posílají vojenskou techniku po železnici. „Vše je na svém místě. Vlajka Ukrajiny vlaje ve svobodném ukrajinském městě pod svobodným ukrajinským nebem! Děkuji! Jsem hrdý! Držte se! Do vítězství! Sláva Ukrajině!“ napsal Zelenskyj.

Generál Oleksij Gromov z ukrajinského generálního štábu ve čtvrtek uvedl, že ukrajinské síly pronikly až 50 kilometrů hluboko do ruské obrany a osvobodily v Charkovské oblasti dvě desítky obcí. Pod kontrolu ukrajinské vlády se tak vrátilo území o rozloze přesahující 700 čtverečních kilometrů, dodal list Ukrajinska pravda.

Ruské nejvyšší vedení tyto informace odmítá. I některé reské zdroje ale přiznávají, že na severu u Charkova ve městě Balaklija je situace ruských sil kritická. Válečný reportér ruského deníku Komsomolskaja pravda Alexandr Koc dokonce obvinil ministerstvo obrany, že tají pravdu o situaci v tomto městě.

Ani na jihu se ruským agresorům nevede lépe. Ukrajinské jednotky tady dobyly několik vesnic v okolí Chersonu a snaží se ruské vojáky odstřihnout od zásobovacích tras na levém břehu řeky Dněpr. Ukrajinská palba zničila klíčový Antonivský most přes Dněpr, propojující Cherson a další Ruskem okupovaná území směrem na východ, takže se už přes něj nedá přejet.

V úterý osvobodila ukrajinská vojska město Novopolja, ve středu Novovozněsensk. Ukrajinské jižní velitelství oznámilo, že se jeho silám podařilo během středy zlikvidovat přes 100 ruských vojáků a značné množství nepřátelské vojenské techniky.

V Chersonu a okolí je nyní soustředěno zhruba dvacet tisíc ruských okupantů. Podle ukrajinského prezidentského poradce Oleksije Arestovyče hodlají Ukrajinci nejprve Rusy v Chersonu odříznout, ničit jim sklady zbraní i munice a přerušit zásobování. Ukrajinské vojsko by mohlo toto před válkou třistatisícové město osvobodit zhriuba do měsíce a půl.
„Nepřešli bychom do ofenzivy, kdybychom nevěděli, že ruské útočné kapacity jsou na hraně vyčerpání,“ vysvětlil v úterý Arestovyč.

Ukrajinci jsou plni optimismu a jsou přesvědčeni, že ruské bandity ze svého území vypráskají. Např. člen městské rady Kupjansku Vadym Krochmal vyzval ve videu obyvatele, aby se ukryli na bezpečných místech se zásobami potravin. „Už brzy ukrajinská armáda Kupjansk osvobodí. Víme to, je to jisté. Teď je potřeba trpělivost.“

Také poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v pondělí vyzval obyvatele Chersonské oblasti i poloostrova Krym, aby se připravili, že ukrajinské síly budou dobývat zpět Ruskem ovládnutá území.

evak