Stehlíková u soudu: Zeman potřebuje psychiatra
Stehlíková u soudu: Zeman potřebuje psychiatra
Ilustrační foto

ČR – Prezident Zeman podal na lékařku Džamilu Stehlíkovou žalobu na ochranu osobnosti kvůli pěti jejím vyjádřením z října loňského roku, kdy byl ve vážném stavu hospitalizován na klinice intenzivní medicíny. Po Stehlíkové nyní u Obvodního soudu pro Prahu 3 žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí.

Lékařka na svém blogu i v médiích mj. uvedla, že abstinování prezidenta v nemocnici vedlo k náběhu na delirium tremens. Zmínila také metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze, trvalé poškození mozku či skokové zdementnění.

„Pan prezident se nikdy netajil zálibou v alkoholu a tabáku. To jsou diagnózy ryze psychiatrické. A právě ta závislost na alkoholu je hlavní příčinou cirhózy jater, o které není pochyb. Když chcete léčit cirhózu, tak musíte léčit tu primární chorobu. To dělá psychiatr, nejlépe adiktolog, to znamená odborník na návykové nemoci,“ sdělila novinářům před jednáním Stehlíková.

Současně připomněla, že lékařské konzilium k posouzení Zemanova zdravotního stavu se neschází pravidelně. „Chceme vědět komplexní stav pana prezidenta. Pan prezident není zdráv, to vidí každý laik na první pohled. Přece nejde takhle se starat o hlavu státu. Soud otevře lidem oči, že to není v pořádku. Jde mi o to, abychom neopakovali stejné chyby. To, jak dopadnu já, je mi jedno,“ řekla Stehlíková.

Právník lékařky Artur Ostrý u soudu zmínil, že se Stehlíková celoživotně odborně věnuje závislostem na alkoholu a že vycházela ze své praxe. Dodal také, že některá její slova se následně potvrdila. Třeba že Zeman nadále zůstává na vozíku a že podle mediálních informací vídal pavouky, jak jim padají nohy. Dále připomněl, že při jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem Zeman nazýval Orbána „Andreji“ a hovořil na něj rusky.

Ačkoliv se diagnóza Stehlíkové zdá být výstižná a většina národa by se pod ní dnes asi podepsala, Zemanovi se ani trochu nelíbí a žádá omluvu a milion. Ke včerejšímu zahájení svého sporu nedorazil a vyslal za sebe hradního advokáta Marka Nespalu. „Zásah byl tak razantní, že omluva nestačí," řekl u soudu Nespala a výroky Stehlíkové označil za věšteckou diagnostiku. Zároveň popřel evidentní fakt, že je Zeman alkoholik: „Nikdo mu žádný alkohol nezakázal. Měl zažívací potíže, sám se rozhodl, už to bude rok a nemá s tím žádný problém. Kdyby byl deliriálním alkoholikem, tak ten nemocniční pokoj rozmlátí a musí být svazován.“

Nespala se pokusil čachrovat i s dokumentací, což soudkyně samozřejmě prohlédla. Do spisu totiž založil posudek Zemanova zdravotního stavu z letošního března, který ovšem nereflektoval skutečný stav Zemana vloni na podzim, kdy byl dvakrát hospitalizován. Přitom i člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko tehdy naznačil, že jde právě o cirhózu jater. Zeman však opakovaně tvrdil, že trpí nechutenstvím.

evak