Tvrdá odpověď NATO na ruské jaderné vyhrožování
Tvrdá odpověď NATO na ruské jaderné vyhrožování
Ilustrační foto

Rusko, Evropa, USA – Severoatlantická aliance konečně zareagovala na neustálé Putinovo vydírání a provokování Západu jaderným útokem. Pokud by Rusové použili jadernou zbraň, NATO obratem zničí všechny ruské jednotky a vybavení na Ukrajině i na Krymu a pošle ke dnu i celou Černomořskou flotilu. V televizi ABC to v neděli řekl bývalý ředitel CIA a americký generál ve výslužbě David Petraeus.

Generál vysvětlil, že by Spojené státy zasáhly, i kdyby nešlo o přímý útok na členskou zemi Aliance, kdy se spouští článek 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně. Řeč byla o použití jaderné bomby na Ukrajině.

Na rozdíl od amerických armádních činitelů v aktivní službě si Petraeus může dovolit mluvit o protiruské akci veřejně a otevřeně. „Bylo by to tak strašné, že musí přijít odpověď - to nemůže zůstat bez odpovědi. Nechcete se opět dostat do jaderné eskalace. Ale musíte ukázat, že to není v žádném případě akceptovatelné.“

Bývalý šéf CIA je přesvědčen, že Putin je po sérii porážek na východě Ukrajiny, kde ruské jednotky ustupují, „zoufalý“. „Situace na bojišti, které čelí, je myslím, nezvratná. Žádné zmatené mobilizace, které se jinak popsat nedají, žádný počet anexí, a dokonce ani žádné množství zastřených jaderných hrozeb ho nemůže dostat z této situace. Ani použití taktických jaderných zbraní na bojišti to nezmění. V určitém okamžiku to bude muset být uznáno. V určitém bodě budou muset začít jednání, a ta budou, jak řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, naprostým koncem,“ řekl generál.

Republikánský senátor Marco Rubio, který je členem senátního výboru pro zahraniční vztahy, si myslí, že by Rusko ještě před nasazením jaderných zbraní mohlo udělat nějaký krok, kupř. zaútočit na samotné území NATO, například na letiště v Polsku nebo na nějaké jiné místo distribuce vojenské pomoci. „Může udeřit na některý z těchto logistických bodů. A tento logistický bod nemusí být na Ukrajině. Pro ně je to oblast, na kterou se zaměřují nejvíce, protože má taktický význam. A myslím, že to (Putin) považuje za méně eskalující,“ řekl Rubio s tím, že by však odpověď NATO byla pro Rusko devastující.

Rusko by se tímto krokem dostalo do přímého vojenského konfliktu s Aliancí jako celkem.

kec