Rusko rabuje Ukrajinu. Ukradlo už obilí za půl miliardy dolarů
Rusko rabuje Ukrajinu. Ukradlo už obilí za půl miliardy dolarů
Ilustrační foto foto: Reuters

Rusko – Ruské ozbrojené síly a mongolské hordy, které ve 13. století ohrožovaly Evropu, mají mnoho společného. Rusové, podobně jako Mongolové, také pocházejí z východu, jsou zpozdilí, krutí, agresivní, barbarští a libují si v zabíjení civilistů a ničení měst. Společným rysem ruských a mongolských hord je i rabování.

V drancování je ovšem Čingischán a spol. oproti Rusům pouhým amatérem. Zatímco Mongolové ukradli jen to, co dokázali odvézt na koních či vozech, Rusové plení v nepředstavitelných objemech. Např.obilí ukradlo Rusko na Ukrajině už nejméně za 530 milionů dolarů (asi 13 miliard korun). Zjistila to agentura AP při společném vyšetřování s investigativním projektem Frontline americké stanice PBS. Ze satelitních snímků a dat z námořních radiových transpondérů vyplývá, že přes 30 lodí podniklo více než 50 plaveb, při nichž přepravilo obilí z Ruskem obsazených územích na Ukrajině do přístavů v Turecku, Sýrii, Libanonu a dalších zemí.

I když vývoz obilí z Ukrajiny již probíhá legální cestou, Rusové obilí z okupovaných území stále pašují. Obilí se nakládá na Krymu na menší lodě, které se na otevřeném moři setkávají s velkými plavidly a zboží se překládá. Velké lodi pak obilí vezou do Egypta, Libye, Iráku nebo Saúdské Arábie. Existují důkazy, že kradené obilí končí i v Turecku, které pomohlo zprostředkovat dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou o bezpečnostních koridorech. Agentury AP a PBS vypátraly cesty čtyř pašeráckých lodí z Krymu do doků s přímořskými sily v Turecku, která provozuje Turecká obilní rada. Jde o vládou řízený subjekt, který dováží a vyváží obilí a další zemědělské produkty.

Podle odborníků je krádež obilí z ovládaných ukrajinských oblastí válečným zločinem. Dále pak ruští zločinci útočí na zemědělská zařízení na územích pod kontrolou Kyjeva, čímž znehodnocují potraviny, ženou jejich cenu nahoru a také omezují vývoz obilí z Ukrajiny.

„Není to nic jiného než drancování a plenění, což je podle mezinárodního vojenského práva trestný čin,“ řekl k tomu právník David Crane, který se v minulosti podílel na vyšetřování mnoha mezinárodních válečných zločinů. Podle něj mají Rusové „povinnost zajistit, aby bylo o civilisty postaráno“ a „ne je připravovat o možnost obživy.“

Kromě obilí loupí Rusko na Ukrajině i ocel a rozprodává ji po celém světě. „To, co dělají, je v podstatě rabování. Kradou nejen naše produkty, ale i ty, které už patří evropským zákazníkům. V podstatě neokrádají jen nás, ale i Evropany,“ řekl BBC Jurij Ryženkov, generální ředitel společnosti Metinvest, která v Rusy dobytém přístavu Mariupol vlastní ocelárny Azovstal (podílejí se na ukrajinské produkci oceli 40 %).

Podle Ryženkova Rusové v ukrajinských továrnách a přístavech vydrancovali ocel za 600 milionů dolarů, v přepočtu 14,5 miliardy korun. Metinvest upozorňuje, že ruské krádeže dokumentuje a bude se soudně bránit. „Jednou budou Rusové čelit nejen mezinárodním soudům, ale také trestním soudům. A my po nich půjdeme se vším, co budeme mít,“ dodal Ryženkov s tím, že se jedná o válečný zločin.

Pozadu za ruským státem nezůstávají ani vojáci „rudé“ armády. Drancují domy a příbytky civilistů a kradou vedle (pro ně vzácné) spotřební elektroniky v podstatě vše, co má nějakou cenu.

kec