Špína z Trikolory: Majerové hrozí trestní stíhání kvůli lžím o Pavlovi
Špína z Trikolory: Majerové hrozí trestní stíhání kvůli lžím o Pavlovi

ČR – Pidihnutí Trikolora, založené V. Klausem ml., se řadí spolu s komunisty, SPD a podobnými proruskými dezinformačními houfy k příznivcům politiky Andreje Babiše. Podobně jako šéf hnutí ANO i Trikolora manipuluje s fakty, dezinformuje a nestydatě lže.

Naposledy to předvedla sama šéfka Trikolory Zuzana Majerová, když na Facebook napsala, že „po případném zvolení generála Petra Pavla prezidentem bude následovat mobilizace českých mužů a našich synů na ukrajinskou frontu“.

Vedle toho, že se jedná o průhlednou stupiditu (což ovšem nebrání tomu, aby ji Babišovi voliči uvěřili), jde evidentně o poplašnou zprávu. „Dnes (ve čtvrtek) jsem podal trestní oznámení na Zuzanu Majerovou pro šíření poplašné zprávy. Je naprosto nepřípustné zneužívat strachu občanů k politické propagaci. Účelové šíření lží už nesmí být přehlíženo,“ napsal poslanec z hnutí STAN Petr Letocha na Twitteru.

Podle trestního zákoníku dochází k šíření poplašné zprávy tehdy, když někdo „úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá“. Za to hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Právník a odborník na trestní právo Tomáš Sokol se donívá, že může jít o šíření poplašné zprávy. „Zdůrazňuji pojmy ‚vážné znepokojení‘ a ‚alespoň části obyvatelstva‘. Základní otázka tedy zní, zda může Zuzana Majerová jakoukoliv informací někoho zaujmout či znepokojit a zda je tvrzená informace věrohodná do té míry, aby byla obecně uvěřitelná,“ uvedl Sokol a dodal: „Pokud dospějeme ke smutnému závěru, že i takové datlovině může uvěřit alespoň část obyvatelstva, jde holt o šíření poplašné zprávy.“

Takovým poplašným fámám může sice uvěřit skutečně jen člověk velice mdlého rozumu, nicméně na sociálních sítích jsou podobných „mentálů“ přinejmenším desetitisíce. Strašení válkou se bohužel stalo v průběhu volby prezidenta hojně využívaným nástrojem nejen Trikolory, ale celého Babišova proputinovského tábora.

evak