Babiš nalákal i sázkaře. Prohráli a chtějí po něm peníze zpět
Babiš nalákal i sázkaře. Prohráli a chtějí po něm peníze zpět
foto: Dreamstime

ČR – Andrej Babiš zlanařil do svého volebního souboje s generálem v. v. Petrem Pavlem kdekoho a slíbil jim kdeco. Sázkaře např. ujistil, že když na něj vsadí, vyhrají spoustu peněz. A to navzdory tomu, že podle kurzů sázkových kanceláří bylo vítězství Babiše velmi nepravděpodobné. Na sociálních sítích vyzval občany, aby si na něj vsadili. „Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 korun a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 tisíc korun,“ napsal Babiš pouhý den před začátkem druhého kola prezidentských voleb.

„Tweet pana Babiše byl rozhodujícím signálem pro spoustu sázejících. Hodinu po zveřejnění příspěvku jsme zaznamenali doslova nápor tisíce nových registrací. Většina z nich sázela na Andreje Babiše. Byly to sumy od 500 korun do vyšších desetitisíců,“ řekl hlavní bookmaker Fortuny Hanák ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle jeho slov Fortuna takový nával nových sázejících nepamatuje. Lidé prosázeli miliony a díky své naivnosti a Babišovým slibům o ně přišli.

„Vsadili jsme teď 1000 korun celá rodina, děkujeme pane Babiši, že nám pomáháte, tohle by pro nás (Petr) Pavel neudělal,“ napsala k Babišově výzvě na Twitteru jedna z jeho prostoduchých fanynek. V sobotu po vyhlášení výsledků však tato „sázkařka“ prudce změnila názor. „Žádám o okamžité vrácení peněz. Okradl jste naši rodinu o sedm tisíc, byly to peníze na dovolenou! Jasně jste řekl, že vyhrajeme,“ rozčilovala se žena v komentáři.

Nachytat se nechali i další prosťáčci. „No super a já si na vaši radu vsadila poslední peníze z rodičáku na Fortunu, a teď nemám ani na plenky pro malýho,“ postěžovala si na sociálních sítích další z žen. A další pak: „Slíbil si, že vyhraješ! Já vsadila celej rodičák a z čeho teď jako nakrmím děti?“ tázala se Babiše další žena.

Jiný uživatel na sociálních sítích napsal: „Gratuluji pane Babiš, právě jste svým stupidním příspěvkem ještě o trošku víc zhoršil finanční situaci mnoha rodinám.“ Další pak poznamenal, že lákání sázkařů bylo „jeho nejhlubší dno“.

Nejdále to „dotáhl“ jistý uživatel twitterového účtu s názvem Dobré vědět, který na Babiše podal trestní oznámení. Podle jeho názoru ke svému příspěvku neuvedl varování o škodlivosti sázení a hazardních her. „Právě jsem podal trestní oznámení na ing. Andreje Babiše. Podle zákona musí u reklamy na hazardní hry uvádět: ‚Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!’ a informace o tom, že se nesmí účastnit osoby mladší 18 let,“ napsal autor účtu.

Babišovu výzvu odsoudili politici i politologové. „Takhle pan Babiš mobilizoval voliče. Z hlediska počtu vsazení to fungovalo, občas někdo vsadil i částky v řádu desetitisíců. K výhře to nevedlo. Vedlo to ke zhoršení finanční situace některých lidí, kteří mu věří. Spálená země, pro hlasy cokoliv. Pomáhal lidem, prý. Ale kterým,“ okomentoval Babišovu výzvu sázkařům předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle jehož dat se od chvíle Babišova příspěvku na sítích prosázelo zhruba 33 milionů korun. „Lidé vsadili poslední peníze a možná si půjčili. Dát těm, kteří jsou v nouzi, naději přes hazard, bylo velmi špatné. Nechci být sprostý,“ dodal Bartoš a závěrem se Babiše ještě zeptal, „co s tím udělá“.

Ministr kultury Martin Baxa o Babišově jednání řekl, že je „už za hranicemi všeho“. Místopředsedu hnutí ANO Karel Havlíček však svého vůdce oddaně bránil s tím, že v Babišově výzvě nic „neetického“ nevidí a že prý šlo o „nadsázku“.

Naopak za neetické vidí Babišovo vábení sázkařů sociolog Daniel Prokop. „To, co udělal Andrej Babiš a jeho kampaň, není v pořádku. Věděli, že jejich šance na výhru je minimální a že je velká pravděpodobnost, že lidé o své peníze přijdou. Přesto je vyzvali k tomu, aby sázeli. Řekl bych, že mají odpovědnost za to, že lidé ztratili miliony korun,“ řekl Prokop a dodal, že by měl Babiš, jako jeden z nejbohatších lidí v ČR, lidem peníze vrátit. „Manipuloval je do toho, aby sázeli. Bylo to hodně neetické.“

„Nespatřujeme v daném prohlášení porušení zákona, které by mohlo být sankciováno. Je nicméně otázkou, zda by se nemohlo jednat o reklamy na hazardní hru podle zákona o regulaci reklamy v gesci ministerstva průmyslu a obchodu,“ řekl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss CNN Prima NEWS.

Andrej Babiš souboj o Hrad prohrál s generálem v. v. Petrem Pavlem, a to dosti výrazně, jelikož jej volilo o milion více voličů. Pavel získal 58,32 % (něco přes 3,3 milionu voličů), Babiš obdržel 41,67 % (cca 2,4 milionu lidí).

kec