Miliardář Babiš – nový vůdce levice a proletářů
Miliardář Babiš – nový vůdce levice a proletářů
foto: Reuters

ČR – Je to absolutně absurdní, ale je to tak – miliardář Babiš se na politické scéně stává novým vůdcem levice. Důvěru mu v prvním kole prezidentských voleb projevily téměř dva miliony voličů napříč levicovým spektrem včetně příznivců dnes už neparlametních partají KSČM a ČSSD. Babiše otevřeně podpořili zvláště komunisté, které voliči vykopli ze Sněmovny na smetiště dějin snad už definitivně.

Stejně jako komunisté i Babiš loví voliče v chudých a odlehlých oblastech, kde převládá zemědělství a infrastruktura je nedostatečná. Hnutí ANO láká voliče ze zapomenutých periferií a vesnic, kde je hůře dostupné zdravotnictví, školství či veřejná doprava a méně dobře placených míst. Podobně jako komunisté se i Babišovo ANO zaklíná lidem (vše pro lidi, lid to chce, bojujeme za lidi atd. atd.) a evidentně začíná akcentovat jejich problémy, které vláda údajně neřeší, čímž se stává levicovou stranou. Ostatně výsledky prvního kola voleb tomu nasvědčují – Pavel vyhrál ve městech, Babiš ovládl venkov. Také politolog Jan Bureš (pozor, nezaměňovat s agentem Burešem, Babišovo krycí jméno u StB, pozn. aut.) specialista na evropskou levici, se domnívá, že tyto Babišovy výsledky na venkově ohlašují převrat v tuzemské politice. Hnutí ANO se stává lídrem tuzemské levice, kdy převzalo žezlo od do zapomnění upadající ČSSD.

V podstatě platí, že se vzrůstající vzdáleností od krajských a okresních měst se volební výsledky Babiše i kandidáta SPD Bašty zlepšovaly. Ve dvaceti okresech zaznamenali oba populisté nárůst o víc než čtyři procenta proti roku 2021, v těch úplně okrajových a pohraničních mikroregionech pak dokonce o 5 až 10 procent.

Babiše kromě SPD a komunistů podpoří v souboji o Hrad i proruské hnutí Trikolora, které by se do Poslanecké sněmovny mohlo dostat pouze zázrakem. Všechny tyto politické útvary podporující Babiše spojuje především populismus, nenávist k EU a NATO a vstřícnost ke Kremlu.

evak