Miloš Zeman ve finále voleb zařízl Babiše. A s potěšením
Miloš Zeman ve finále voleb zařízl Babiše. A s potěšením
A tak skončilo dlouholeté a krásné přátelství Miloše Zemana a Andreje Babiše. foto: Deutsche Welle

ČR – Zemanovci pozor, Miloš Zeman už Babiše za svého nástupce na Hradě nechce! Prezident Zeman se během setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou nečekaně odvrátil od svého dlouholetého politického spojence a Babiše veřejně a s úsměvem potopil. Zeman tak znovu prokázal, že je zcela nevyzpytatelný a hlavně že nezapomíná.

Záminkou či důvodem Zemanova odklonu od Babiše bylo jeho neslýchaně populistické, proradné a hloupé prohlášení v duelu s Petrem Pavlem v ČT, kdy na otázku, zda by vyslal české vojáky na pomoc Rusy napadenému Polsku, odpověděl: „Ne, určitě ne. Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.“

Vzniklou mezinárodní Babišovu (i celé ČR) ostudu začali ihned řešit politici a Babiš spoléhal, že mu ji u polského prezidenta Dudy vyžehlí právě Zeman. Jenže stal se pravý opak. Zeman Dudu především ujistil, že Češi by Polákům samozřejmě ihned (a s radostí) pomohli. Rovněž rázně odmítl Babišovo mlžení ohledně hypotetičnosti ruského útoku na Polsko, když uvedl, že se dnes už v případě ruského útoku na Polsko vůbec nejedná a nějakou fikci. Na omluvu Babišova faux pas či alespoň jeho zmírnění neřekl ani slovo. Naopak se oba prezidenti zasmáli na Babišův účet, když Duda poznamenal, zdy by Slovák Babiš poslal vojáky, kdyby bylo místo Polska napadeno Slovensko.

Zeman odmítl i Babišovo kňučení ohledně odpůrců narušujících jeho mítinky, výhrůžek a už unavujících nářků, že „všichni“ jsou proti němu. Tedy s výjimkou pevného protivládního šiku sestaveného z hnutí ANO, SPD, Trikolora, KSČM a celého proruského tábora trollů, dezinformátorů a dalších rusofilních kolaborantů a bývalých kamarádů z StB. Jak Babiš včera v prezidenstké diskusi na Primě znovu potvrdil, podporuje jej i Pražské Jezulátko.

„Každý politik musí počítat s tím, že není milován sto procenty obyvatel své země. U některých obyvatel nejen, že není milován, ale je přímo nenáviděn. Myslím si, že je zapotřebí na to reagovat s klidem a pokud možno i s úsměvem. Někdy vás vypískají, někdy na vás házejí vajíčka, na mě dokonce jednou házeli bagety a přežil jsem to,“ okomentoval Babišovo skuhrání Zeman.

Proč Zeman v klíčovém momentu hodil Babiše přes palubu? Možná proto, že přestal věřit v Babišovo vítězství a chce si vylepšit vztah s Petrem Pavlem stejně jako svůj obraz před demokratickou většinou českého obyvatelstva. Dalším motivem by mohla být pomsta, kdy před druhým kolem prezidentské volby v roce 2018 Zeman vycítil, že jej Babiš nepodpořil dostatečně. „Pokud chce uspět ve druhém kole, měl by jasně deklarovat, že naši zemi nechce orientovat na východ, na Rusko nebo na Čínu,“ řekl např. na adresu Zemana tehdejší premiér Babiš.

Zemana nepotěšilo ani tehdejší Babišovo hodnocení Zemanovy hradní party. „Pomohlo by mu také, kdyby se distancoval od některých nejbližších spolupracovníků, kteří mu nedělají dobrou pověst,“ prohlásil Babiš a nutno dodat, že měl pravdu. Po několika dnech ale, jak má ve zvyku, svá slova vzal zpět.

Později zase, když byl Zeman v nemocnici, vyzval kancléře Vratislava Mynáře k rezignaci, což bylo sice opět na místě, jenže Zemana to rozlítilo.

evak