Chvilkaři na pochodu Prahou nechali Marii Benešové přede dveřmi ministerstva rezignační dopis. Na demonstraci 20. června zahájí kampaň na podporu demokratů ve volbách
Chvilkaři na pochodu Prahou nechali Marii Benešové přede dveřmi ministerstva rezignační dopis. Na demonstraci 20. června zahájí kampaň na podporu demokratů ve volbách
foto: Petr Zewlakk Vrabec

Praha – Průvod Milionu chvilek s podtitulem NECOUVNEME 3 - Pochod za spravedlivou vládu prošel včera v podvečer i kolem ministerstva spravedlnosti. Protestující v čele s „postavou Spravedlnosti“ nachystali ministryni Benešové k podpisu rezignační dopis. Před ministerstvem jí nechali stovky výtisků. Na demonstraci na Václavském náměstí následně Milion chvilek ohlásil další akce v regionech i to, že svolává velkou akci „Jdeme do finále: NECOUVNEME! na 20. června v Praze. Předseda spolku Benjamin Roll následně promluvil o podpoře demokratických stran a vyzval lidi k tomu, ať po stranách požadují závazek, že po volbách nebudou spolupracovat s hnutím ANO, komunisty ani extremisty.
   „Před týdnem jsme se s předsedou Bartošem a s předsedou Rakušanem setkali a oni nám jednoznačně přislíbili, že ve své povolební strategii, dokumentu závazném pro obě strany v koalici, popíšou jasný postup vedoucí ke vzniku demokratické vlády bez ANO, bez komunistů a bez extremistů. Tento svůj dokument zveřejní na konci června,” řekl na demonstraci Benjamin Roll k jednání s lídry Pirátů a Starostů. Lidé totiž v rámci Výzvy demokratickým stranám napsali této koalici tisíce emailů s požadavkem, aby se zavázala, že po volbách nebude s ANO, extremisty ani komunisty spolupracovat. „Námi požadovaná podmínka musí být oběmi koalicemi, které mají skutečně šanci konečně vyhrát, jasně a závazně deklarovaná už před volbami. To je jediná jistota, jak se po volbách vydat ke skutečné změně. Proto vás prosím, pište emaily dál. Zaměřme své síly nyní na Lidovce, TOP-09 a ODS, tedy koalici SPOLU. Aby i oni vydali buď svůj závazný dokument a nebo se přímo podepsali pod naši Výzvu,” vyzval demonstranty.
   Milion chvilek na nadcházející akci 20. června zahájí celorepublikovou kampaň k volbám na pomoc demokratickým blokům. V rámci té se chystá oslovit tisíce dobrovolníků po celé zemi, objet republiku, oslovovat občany a zvednout tak hlasy pro demokratické bloky. Podrobný plán představí zástupci Milionu chvilek právě na akci 20. června od 16 hodin na Václavském náměstí.
   „Hradní a vládní gauneři si nejspíš myslí, že si v době blížících se voleb a postupného návratu do normálního světa, kdy lidé řeší své osobní problémy, mohou dělat cokoli. Pojďme jim skutečně ve velkém počtu ukázat, že to tak není. V neděli 20. června od 16 hodin svoláváme další akci na Václavské náměstí! Společně zahájíme kampaň na podporu demokratů. Pokud chceme nadobro uzavřít kapitolu vlády Andreje Babiše, zapojit se musí skutečně každý. Na Václaváku si řekneme, jak na to. A zároveň to, jak v čase do voleb uchráníme před vládními a hradními gaunery zbytky našeho demokratického státu,” oznámil na demonstraci předseda Milionu chvilek Benjamin Roll.
  O důležitosti voleb ale i o velkých očekáváních, které do nich vkládáme, promluvil na akci i místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl: „Jestli volby dopadnou dobře, tak budeme mít vládu demokratů. To je ohromně důležitá změna. Kolik nadějí k ní ale můžeme napínat? Buďme opatrní. Noví ministři budou vést státní aparát, který zdědí po této vládě. Po vládě, která donutila odejít ze svých pozic experty a kompetentní lidi. Po vládě, která instituce obsadila svými lidmi a donutila je hájit soukromý zájem pana premiéra namísto veřejného zájmu. Po vládě, která zničila důvěru veřejnosti v tyto instituce. Vítězství demokratických stran ve volbách je klíčové. Po nich skutečně může přijít změna. Nepřijde ale okamžitě,” varoval.
   Kromě představitelů Milionu chvilek na demonstraci promluvil také Tomáš Měcháček, herec a moderátor, který zaplnil titulky novin kritikou Luboše Xavera Veselého v jeho vlastním pořadu. „Dostal jsem spoustu děkovných zpráv, které se zmiňovaly o mojí odvaze. Nepřijde mi ale, že bych dělal něco zvlášť odvážného, tak jako vám nejspíš nepřijde, že byste dělali něco zvlášť výjimečného tím, že jste tady. Je to totiž naprosto přirozené. Děkuji vám za to, že vytrváváte a že ve svém boji za spravedlnost vytrváte i nadále,” pronesl Měcháček. S krátkým proslovem vystoupil také evangelický kněz ze Strašnic Pavel Pokorný. Apeloval v něm na lidi i na vládnoucí elity, aby nezapomínali na to, jak je důvěra a důvěryhodnost institucí důležitá. Obzvlášť v tak závažném rozhodnutí, jakým jsou volby. Na akci krátce promluvil a zazpíval i muzikant Ziggy Horváth.
V úterý 8. června se tedy uskuteční akce v regionech po celé ČR. Jednotlivá zapojená místa budou postupně aktualizovaná v mapě.

Kristina Jochmannová, media relations
Hana Strašáková, vedoucí komunikace