Milion chvilek dnes vyrazí na Pochod za spravedlivou vládu. Tisíce lidí se projdou pod okny Marie Benešové, kde jí nechají rezignační dopis
Milion chvilek dnes vyrazí na Pochod za spravedlivou vládu. Tisíce lidí se projdou pod okny Marie Benešové, kde jí nechají rezignační dopis
foto: Petr Zewlakk Vrabec

Praha –Série protestů Milionu chvilek pro demokracii NECOUVNEME pokračuje dál. Po celorepublikových demonstracích v regionech se tisíce lidí sejdou v úterý 1. června od 17:30 hodin zase v Praze. Z Albertova se společně s „postavou Spravedlnosti” v čele vydají na Pochod za spravedlivou vládu. Před ministerstvem spravedlnosti se procesí zdrží - pod okny Marie Benešové zazní projevy a organizátoři zde ministryni nechají i připravený rezignační dopis, který stačí už jen podepsat. Pochod zakončí demonstrace na Václavském náměstí, která proběhne od 19 hodin.
   „Díky všem aktivním lidem je hlas občanské společnosti slyšet po celé zemi. Do voleb je ale třeba ubránit, co se dá. Proto pokračujeme dál. Pochodem za spravedlivou vládu 1. června v Praze. Náš hlasitý protest proti rozkladu demokracie musí být slyšet až do nejvyšších pater české politiky. Dejme politikům jasný signál, že bedlivě sledujeme jejich počínání. Protože další možností je už jenom rezignace na to, co se tu děje. A rezignace ničemu nepomůže, právě naopak,” řekl k úternímu protestu předseda Milionu chvilek Benjamin Roll.
   Průvod demonstrantů půjde z Albertova kolem ministerstva spravedlnosti. Právě tam zazní první projevy a právě tam zanechají představitelé Milionu chvilek Marii Benešové rezignační dopis. V tom mimo jiné zaznívá: „Vím, že psát Vám, milý pane premiére, o tom, že justice má být nezávislá a nestranná, že je špatné být ve střetu zájmu a že je špatné vytvářet tlak na nezávislé státní zástupce, je nejspíš zcela nadbytečné. Ve svých 73 letech jsem však poprvé za svoji kariéru cítila povinnost dbát na funkčnost demokracie a potřebu dělby moci ve státě. Vím, že tlakem na nejvyššího státního zástupce jsem se dopustila hrozné věci, a to právě úspěšné snahy o narušení dělby moci. Uvědomila jsem si, jak nebezpečné takové jednání je, uvědomila jsem si, že mé vazby na prezidenta a jeho okolí, že má minulost boje proti whistleblowerům a můj střet zájmů, jsou ohrožením pro chod této země. A proto, pane premiére, podávám do Vašich rukou svoji demisi.” (Celé znění rezignačního dopisu najdete v příloze e-mailu.)
   Pochod bude následně pokračovat až na Václavské náměstí, kde se uskuteční demonstrace. Kromě předsedy Benjamina Rolla a dalších mluvčích Milionu chvilek zde vystoupí také herec a moderátor Tomáš Měcháček. Ve svém projevu promluví o stále se stupňujících útocích na veřejnoprávní média.
   Hlavní požadavky akce NECOUVNEME 3 - Pochod za spravedlivou vládu zůstávají stále stejné. Nového nejvyššího státního zástupce musí jmenovat až nová vláda. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová musí odstoupit. A pokud se tak nestane, protesty budou pokračovat 8. června opět v regionech a 20. června se následně uskuteční velká demonstrace v Praze.
   „Byla by obrovská chyba podcenit vážnost situace. Andrej Babiš se k volební kampani tepve rozcvičuje. Protahuje svá nenechavá křidélka, aby vyskočil ze Stračího hnízda, obletěl celou republiku a rozházel koblihy úplně všude. Pojďme se zasadit o to, aby mu tenhle laciný nákup voličské přízně baštilo co nejméně lidí,” okomentoval současné dění Roll.
   Stejně jako u předchozích protestů budeme i nyní účastníky vyzývat k ohleduplnosti k lidem okolo sebe.
Kristina Jochmannová, media relations
Hana Strašáková, vedoucí komunikace