„Marie Benešová musí odstoupit. Ať si vezme příklad z Arenbergera,” vzkazují Chvilkaři a na čtvrtek plánují demonstrace NECOUVNEME 2
„Marie Benešová musí odstoupit.  Ať si vezme příklad z Arenbergera,” vzkazují Chvilkaři a na čtvrtek plánují demonstrace NECOUVNEME 2
Ilustrační foto
ČR – Personální obsazení ministerstva zdravotnictví se dostalo do smyčky. Adam Vojtěch začíná druhé kolo. Marie Benešová se ze svého postu ministryně spravedlnosti naopak ne a ne hnout a i nadále ohrožuje nezávislost justice a tím i demokracie. Pokud by na její návrh jmenovala vláda Andreje Babiše nového nejvyššího státního zástupce, šlo by opět o ohromný střet zájmů. V přímém přenosu tak můžeme sledovat snahy o destabilizaci justice a další zmatky na ministerstvu zdravotnictví, které vzbuzují v očích občanů jen čím dál větší nedůvěru.  Milion chvilek pro demokracii proto uspořádá  ve čtvrtek 27. května demonstrace ve více než šedesáti městech, městysech a vesnicích po celé republice mimo Prahu. 
   Hlavní požadavky akce NECOUVNEME 2 - Jsme po celé republice zůstávají stále stejné. Nového nejvyššího státního zástupce musí jmenovat až nová vláda. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová musí odstoupit.
   „Personální vyprázdněnost vlády je dalším z důsledků střetu zájmů. Vládě už nikdo nevěří a s Babišem chce spolupracovat jen málokdo. Rozjíždí se druhé kolo a jsme zvědaví, kdo všechno ještě dostane pozvánku zpět do vlády. Je to zoufalá ukázka arogance moci. Babiš a Hrad si z vlády České republiky udělali svoji firmu, ve které mění personál, jak se jim zachce. Když už teda zažíváme comebacky starých hvězd, nebylo by od věci, kdyby ministryně Benešová odešla a zpět se vrátil pan Kněžínek,” řekla k aktuální situaci Hana Strašáková,  mluvčí Milionu chvilek.
   „Premiérem je trestně stíhaný člověk. Z vlády odcházejí lidi s nevyjasněným daňovým přiznáním. Na Hradě sedí velezrádce. Právě teď se odhaluje obrovský význam justičního systému a potřeba spravedlnosti. Ani jedno však nebude fungovat dobře a nezávisle, pokud bude ministryní spravedlnosti i nadále Marie Benešová, která dlouhodobě hájí Babiše a posluhuje Miloši Zemanovi. Po celé zemi jsou naštěstí aktivní lidé, kteří jsou ochotni se postavit všem snahám ovládnout justici i média. Běžní lidé, kterým záleží na demokracii. Vyzýváme všechny odpovědné občany, přidejte se k nám a vyjděte do ulic!,” prohlásil předseda Milionu chvilek Benjamin Roll, který se zúčastní demonstrace v Děčíně na Masarykově náměstí od 18 hodin.
   Po demonstraci na Václavském náměstí z minulého týdne tak půjde již o druhý ze série protestů za nezávislou justici. Její ohrožení by totiž mohlo vést k destabilizaci demokracie v České republice. A právě premiér Babiš má notný zájem na tom, aby byl nejvyšším státním zástupcem jmenován právě takový člověk, který mu bude příznivě nakloněn.
   „Síť organizátorů v republice je to nejcennější, co máme. Probouzí občany ze spánku a pomáhá jim pochopit současnou politickou situaci a vysvětlovat hrozby mocipánů. Minulý rok se povedlo nastartovat občany ke krajským volbám, kde uspěly demokratické strany. Věříme, že to stejné se povede i letos u voleb parlamentních. A tuhle náladu nám nezkazí ani nelibý výsledek zápasu s Ruskem na hokejovém mistrovství světa,” dodala mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková, která se ve čtvrtek zúčastní demonstrace v Brně, na Dominikánském náměstí, od 18 hodin. Odtud budeme také vysílat průběh celé akce živě na našich kanálech (Facebook a YouTube), odkazy zveřejníme brzy na naší facebookové události a na webu.
   „Mediální humbuk kolem rezignace ministra Arenbergera nesmí zakrýt skutečné problémy. Justice a média jsou v akutním ohrožení. To je závažná hrozba pro demokracii. Stojí za tím Miloš Zeman spolu se svými kumpány Nejedlým a Mynářem. Jejich prodloužené ruce v podhradí už řádí - Marie Benešová musí rezignovat,“ prohlásil Jiří-Jakub Zévl, místopředseda Milionu chvilek. 
   Pokud Marie Benešová do té doby neodstoupí, další akce Milionu chvilek s názvem NECOUVNEME 3 - Pochod za spravedlivou vládu proběhne 1. června v Praze. Další informace o trase pochodu a podrobnosti o akci najdete na Facebookové události Necouvneme 3 - Pochod za spravedlivou vládu.
   Účastníci budou na všech místech opět předem vyzváni k dodržování tzv. bezpečnostního desatera a k ohleduplnosti vůči lidem kolem sebe.
Desatero bezpečnosti
1) Vždy mám na obličeji nasazený respirátor. Rouška nestačí.
2) Všude dodržuji bezpečné rozestupy.
3) Během demonstrace zbytečně nekorzuji sem a tam.
4) Mám negativní test na COVID, nebo jsem očkován. Testy jsou snadno dostupné.
5) Na demonstraci přijdu pěšky.
6) Přijdu včas, ať se netlačím v davu.
7) Pravidelně si dezinfikuji ruce. Nelíbám náhodné chodce.
8) Necítím se dobře, sleduji živý přenos z domova.
9) Domnívám se, že patřím do ohrožené skupiny? Zvážím účast a rizika, případně sleduji přenos z domova.
10) Při odchodu z demonstrace se zbytečně netlačím v davu.

Milion chvilek pro demokracii