Demonstrace Milionu chvilek Necouvneme - Justici nedáme!, na které se sešly tisíce lidí, odstartovala sérii protestů za nezávislou justici
Demonstrace Milionu chvilek Necouvneme - Justici nedáme!, na které se sešly tisíce lidí, odstartovala sérii protestů za nezávislou justici
foto: Petr Zewlakk Vrabec.

ČR – S heslem NECOUVNEME - Justici nedáme! vyšel spolek Milion chvilek pro demokracii znovu do ulic. Včera na Václavském náměstí v Praze uspořádal demonstraci za nezávislost české justice reagující na znepokojivé události posledních dní. Hlavními požadavky celé akce bylo to, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nejmenovala nového nejvyššího státního zástupce a aby Marie Benešová rezignovala na post ministryně spravedlnosti. Předseda spolku Benjamin Roll z podia také oznámil, že pokud Benešová neodstoupí, budou následovat další demonstrace v regionech a následně i pochod Prahou.
   Na Václavském náměstí v Praze se včera v podvečer sešly tisíce demonstrantů. V roce 2019 soustavné protesty zpomalily ohrožení justice, teď lidé vyšli do ulic znovu. „Naše země čelí mnoha vážným problémům a výzvám, nemine snad už ani jeden den bez odhalení dalšího politického skandálu. Člověk už se v tom všem ztrácí a nechce se mu v tom bahně hrabat ani minutu. Možná si už mnozí říkáte, že přece stačí počkat do voleb, že to všechno je již na cestě do minulosti. Nestačí. Ta hradněvládní hydra zažívá možná předsmrtné křeče, ale jak cítí svůj blížící se pád, tak každým dnem přitvrzuje své útoky. A my nesmíme dovolit, aby v cílové rovince před volbami zasadila naší demokracii smrtící ránu,” prohlásil na demonstraci Benjamin Roll, předseda Milionu chvilek.
   Snaha o co nejrychlejší jmenování nového nejvyššího státního zástupce (NSZ) je totiž naprosto nepřijatelná. Ve chvíli, kdy je na stole finální fáze vyšetřování premiérovy kauzy Čapí hnízdo, by totiž mohlo jít o nový masivní střet zájmů, tentokrát na poli justice. Pokud by tedy Babišova vláda na návrh Benešové jmenovala nového NSZ, s největší pravděpodobností by to v praxi znamenalo, že na postu člověka, který jako jediný může podřízenému státnímu zástupci nařídit, aby Andreje Babiše obžaloval, bude dosazen ten, kdo bude pro premiéra nejméně problematický. Nikoli ten nejvhodnější kandidát.
   „Ministryně spravedlnosti nepochopila nebo nechce chápat klíčové aspekty své funkce. Kromě své podřízenosti premiérovi, který čelí trestnímu stíhání a dlouhodobě porušuje zákony, sama vyniká arogancí a dlouhodobou neschopností vést agendu svého resortu. Ministryně otevřeně ukázala, že pojem a význam správy státního zastupitelství ztotožňuje s jakousi nadřízeností ministra spravedlnosti,“ řekla na demonstraci právnička Anna Koller, která se dlouhodobě střetu zájmů premiéra věnuje.
   O dalších problematických aspektech působení Benešové na českou justici a o jejím zpochybňování zapojení ruských agentů v kauze Vrbětice promluvil také právník Ondřej Havránek, syn jedné z obětí vrbětických výbuchů. „Považuji za paradox, že rezignoval člověk, který měl, dle mého názoru, velkou veřejnou podporu, pod tlakem člověka, který ji nikdy nezískal,” řekl Havránek.
   Svou podporu nezávislé justici vyjádřily i významné osobnosti českého kulturního života. Mezi nimi například Jan Potměšil, Adéla Elbel a Karel Zima. Vyzvali občany České republiky, aby vytrvali, necouvli a účastnili se dalších protestů. „Do voleb může ta hradní parta napáchat ještě hodně zla, kterému musíme zabránit teď. A aby se tohle už nikdy neopakovalo ani po dalších volbách, k tomu slouží právě Výzva demokratickým stranám od Milionu chvilek, tak ji podepište,” řekla na podiu Adéla Elbel.
   Opakovaně pak v průběhu celé akce v proslovech zaznívalo: „Ostatně soudím, že Miloš Zeman má být žalován pro velezradu.“
   Budeme demonstrovat, dokud Marie Benešová neodstoupí
   Milion chvilek pro demokracii dlouhodobě varuje před střetem zájmů premiéra a vládnoucí garnitury. Ohrožení nezávislosti justice by navíc mohlo vést k rozkladu právního státu, kterým by Česká republika měla být, a k rozvratu důvěry občanů ve spravedlivé právní jednání. „V říjnu můžeme začít změnu, ale dnes musíme ubránit demokracii. Musíme ubránit média a musíme ubránit Justici. Kvůli ní tu dnes jsme. Jsme tu, protože požadujeme rezignaci Marie Benešové!,“ prohlásil na demonstraci místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl.
   „Už tři roky protestujeme. Běžíme maraton. A běžíme ho z dobrého důvodu,” doplnila ho mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. „Vypůjčím si motto od Běhu pro Paměť národa: Teď běžíme, abychom později nemuseli utíkat! A čím víc nás v tomto vytrvalostním běhu bude, tím dál doběhneme. Všichni společně. Proto taky za týden budeme demonstrovat ve městech po celé České republice a vyjedeme ven z Prahy. Nesmíme couvnout, musíme být intenzivní!,” pronesla.
   Plán na následující týdny konkrétněji představil předseda Benjamin Roll: „Klíčovým bodem je nyní nezávislost justice a nutný konec Marie Benešové. Proto jsme připraveni v protestech dále pokračovat a příští týden se sejdeme ve městech, městysech a vesnicích po celé republice mimo Prahu. Všude tam jsou stovky skvělých organizátorů, kteří jsou ochotni jít s kůží na trh i přesto, že na třeba na malé obci všichni znají. Tak je my Pražáci vyjeďme podpořit!,” vybídl účastníky demonstrace. „A pokud Marie Benešová do příštího čtvrtka neodstoupí, vyzveme celou republiku - přijeďte 1. 6. na pochod Prahou za spravedlivou vládu. Pochod z Albertova přes Ministerstvo spravedlnosti opět sem na Václavské náměstí. Díky že jste v tom s námi!,” doplnil vizi dalších akcí.
25. 5. NECOUVNEME 2 - Jsme po celé republice
- další informace o nadcházející události najdete na Facebookové události Necouvneme 2 - Jsme po celé republice
1.6. NECOUVNEME 3 - Pochod za spravedlivou vládu
- Albertov - Ministerstvo spravedlnosti -  Václavák
- další informace o nadcházející události najdete na Facebookové události Necouvneme 3 - Pochod za spravedlivou vládu
Milion chvilek pro demokracii