Rusové jsou jako bezduché ovce. Podpoří Putina v čemkoliv
Rusové jsou jako bezduché ovce. Podpoří Putina v čemkoliv
Rusové jsou pořád jen zotročení mužici. Ilustrační foto

Rusko – Rusové Putinovi schválí i sebevětší šílenost, dokonce i to, když si sám sobě protiřečí. Velké většině Rusů je totiž vlastní otrocká mentalita, protože nikdy nepoznali svobodu a demokracii. Ve svém vývoji přeskočili celou jednu dějinnou etapu a z období feudalismu byli vyvrženi rovnou do dalšího autoritářského režimu – komunismu. Nejsou proto uvyklí přemýšlet, protože to za ně po celé věky dělal nějaký vůdce. Rusové vůbec nejsou ochotní, či spíše schopní, přemýšlet o složitých věcech.

Svědčí o tom nový sociologický průzkum společnosti Russian Field, jehož závěry byly zveřejněny v deníku Kommersant. Vyplynulo z něj, že kdyby Putin hypoteticky oznámil zahájení útoku na Kyjev, souhlasilo by s tím 60 procent lidí a 26 procent by bylo proti. Paradoxně téměř stejného výsledku se výzkumníci dobrali, když respondentům položili otázku opačnou – zda by podpořili Putina v rozhodnutí „speciální operaci“ ihned zastavit. Pro bylo 65 % lidí, proti 28 %. Naprosto zmatečná a protichůdná data jsou výsledkem neschopnosti Rusů samostatně přemýšlet a mít svůj vlastní názor.

Nejde o nic nového v mentalitě Rusů. Když se na konci 80. a na začátku 90. let minulého století zhroutil komunistický režim, ocitli se najednou v nové nezvyklé situaci – museli převzít odpovědnost za svá osobní rozhodnutí. S tím se většina obyvatelstva nedokázala vypořádat a způsobovalo jim to psychickou nepohodu. Byli zvyklí po celá staletí poslouchat a najednou jim nikdo nic nenařizoval. „Tehdy byla poptávka po tom, aby lidé u moci říkali v televizi, co má člověk správně dělat. Ale vláda mlčela. Část lidí byla potom ráda, když se objevil Putin, který odpovědnost převzal,“ uvedl na vysvětlenou politolog Alexej Makarkin. Putin tak vlastně Rusy osvobodil od náročného přemýšlení nad politickými záležitostmi, za což mu jsou vděční a bezmezně mu důvěřují.

Průzkum vedle důvěry diktátorovi zkoumal i postoje obyvatelstva k válce na Ukrajině. Poměr podporovatelů války a jejich odpůrců se od poloviny března prakticky nezměnil. Přepadení sousedního státu nyní podporuje 69 procent dotazovaných, proti je 23 procent. Většina mužů (62 %) by do bojů ale nebyla ochotna zasáhnout, pokud by nebyli přinuceni. Naopak zapojit se osobně do vraždění a rabování na Ukrajině by si přálo 29 procent dotázaných, a to nejčastěji ve věku od 45 do 59 let. Tedy lidé, kteří vyrůstali v Sovětském svazu, mají ideologicky zcela vypláchlou hlavu a komunismus nadosmrti pevně zažraný pod kůží. Jedinou nadějí tak snad je, že někteří mladí Rusové už začínají myslet jinak a útočnou válku odmítají.

Více než polovina dotazovaných má za to, že válka (operace) na Ukrajině se vleče už příliš dlouho.

evak