Skvělá zpráva pro Evropu, špatná pro Kreml. V Evropě bylo nalezeno obrovské ložisko plynu
Skvělá zpráva pro Evropu, špatná pro Kreml. V Evropě bylo nalezeno obrovské ložisko plynu
Ilustrační foto

Evropa, Rusko – Tak z téhle zprávy se ruským potentátům v Kremlu i jejich vůdci Putinovi pořádně protáhnou obličeje. Jejich nejdůležitější zbraň v boji proti Evropě, a sice plyn, bude významně oslabena. Na pobřeží Kypru se totiž podařilo objevit velké ložisko zemního plynu.

Invaze ruských okupantů způsobila v Evropě energetickou krizi a ve světě rozjela rozsáhlé pátrání po alternativních zdrojích paliva. A první výsledky jsou tady. Těžební společnosti na jižním pobřeží Kypru vypátraly ložisko s 2,5 bilionu kubických stop zemního plynu, tedy asi 70 miliard metrů krychlových.

Kyperská ministryně energetiky Natasi Pilidesová podle webu Yahoo Finance již jedná s Bruselem o zapojení do energetického plánu Evropské unie. Snížila by se tak závislost na dodávkách z Ruska.

Navíc se v kyperských vodách nachází ještě tři další ložiska, v nichž se údajne nachází více než 12 bilionů kubických stop zemního plynu. Ten by se měl transportovat plynovodem do Egypta, kde by byl zpracován a následně převážen ve zkapalněné podobě na lodích do Evropy.

evak