Další ruská zvěrstva: Mučení civilistů elektřinou v Balakliji, masové hroby v Izjumu
Další ruská zvěrstva: Mučení civilistů elektřinou v Balakliji, masové hroby v Izjumu
foto: Daily Times

Rusko – Obyvatelé čerstvě osvobozeného města Balaklija podali britské TV stanici BBC první svědectví o hrůzách, které tam ruští okupanti páchali. Rusové si ve zdejší policejní stanici zřídili velitelství a vězení, kde týrali podezřelé civilisty.

Jedním z nich byl Artem, který se stal podezřelým proto, že u něj našli fotku jeho bratra ve vojenské uniformě. V cele jej zadržovali a vyslýchali 40 dní. „Donutili mě držet dva kabely připojené ke generátoru. Čím rychleji se generátor točil, tím větší bylo napětí,“ svěřil se Artem. Rusové se prý stále dokola ptali, kdo z města byl nebo je v armádě.

Rafinovaní ruští mučitelé schválně vypnuli v budově hlučný ventilační systém, aby byl křik týraných lidí slyšet i v ostatních celách. „Vypnuli to, aby každý mohl slyšet křik lidí mučených elektřinou. Dělali to každý den a dělali to i ženám,“ vypověděl Artem.

Sténání z kobek podle BBC slyšela i ředitelka místní školy Tatiana, která na policejní stanici strávila tři dny.

Reportéři britské veřejnoprávní televize na místě natočili modlitby vyškrábané na stěnách cely i čárky patrně znázorňující počet uběhlých dní. Ukrajinští policisté jim řekli, že Rusové drželi v celách pro dvě osoby až osm lidí. Místní z velitelství okupantů měli prý takový strach, že se báli chodit okolo, aby je Rusové nezajali a nezavřeli.

V době natáčení BBC zrovna policisté odkrývali v centru města dva provizorní hroby a těla ukládali do pytlů. Jedno z těl patřilo místnímu taxikáři Petrovi, druhé zřejmě jeho zákazníkovi. Na místě se nacházela i taxikářova matka. „Chci se zeptat Putina, proč zabil mého syna. Za co? Kdo ho sem pozval? Nezabil jen naše děti, ale i nás matky. Já jsem už mrtvou ženou a chci vzkázat všem matkám na světě – povstaňte proti tomu vrahovi,“ bědovala nešťastná žena.

Oba muži byli zastřeleni poslení den okupace těsně před chvatným úprkem Rusů. Zároveň ještě ruští barbaři stihli zničit zdejší školu.

Současně bylo v dalším osvobozeném městě Izjumu nalezeno provizorní pohřebiště se 440 hroby. Náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov pro stanici Sky News uvedl, že všechna těla úřady plánují vyzdvihnout a podrobit je forenznímu vyšetřování. Jisté je prozatím jen to, že je všechny zavraždili Rusové. Někteří zemřeli v důsledku ruského bombardování, jiní šlápli na minu, další byli ubiti ruskými sadisty při výsleších nebo byli zastřeleni.

Je to pro mě opravdu šokující a hrůzné. Je to zločin proti lidskosti. V civilizovaném světě v roce 2022 by to tak nemělo být,“ dodal Bolvinov.

„Rusko za sebou všude zanechává smrt a musí za to nést odpovědnost,“ řekl Zelenskyj ve čtvrteční videonahrávce.

Ukrajinské síly v Charkovské oblasti pronikly až k ukrajinsko-ruské hranici a osvobodily řadu měst a obcí. Kromě území získaly ovšem také spoustu ruského vybavení a munice, které tam Rusové ve spěchu zanechali. V panice opustili dokonce i těžkou vojenskou techniku včetně nových tanků.

kec