Nové odhalení: Putin od začátku dohodu odmítal, chtěl válčit
Nové odhalení: Putin od začátku dohodu odmítal, chtěl válčit
Ilustrační foto

Rusko, Ukrajina – Agentura Reuters přišla s překvapivou informací, která jen potvrzuje, že ruský vůdce Putin je patologický lhář. Reuters na základě tří utajených zdrojů z blízkého okolí ruského vedení tvrdí, že Rusko s Ukrajinou už na začátku války jednalo o mírové dohodě. Putin ji ale odmítl, protože chtěl Ukrajinu vojensky a politicky ovládnout a její anektované části připojit k Rusku.

Tehdejší hlavní ruský vyslanec pro Ukrajinu Dmitriji Kozak ihned po zahájení války vyjednal s Kyjevem provizorní dohodu o tom, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Údajná „hrozba“ přiblížení Aliance k ruským hranicím byla ostatně hlavní záminkou, kvůli které Putin Ukrajinu napadl.

Kozak dohodu s Ukrajinci vyjednal za podmínek, které Rusko požadovalo, a Putinovi doporučil, aby ji podepsal. Válka by tím pádem skončila po pár dnech. Ukrajinská dobrá vůle k ústupkům kremelského vádce zaskočila, protože „ohrožování“ ze strany NATO byla pouhá záminka, a tak dohodu smetl ze stolu. Podle jednoho ze tří zdrojů dohodu zamítl už před invazí. Argumentoval tím, že dohoda nedošla dostatečně daleko a že on své cíle rozšířil tak, aby zahrnovaly anexi ukrajinských oblastí.

Mluvčí Kremlu Peskov nyní samozřejmě tuto informaci ihned odmítl, k nějakému vysvětlování se ale neměl ani poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a informace Reuters nepotvrdil ani nevyvrátil. „Dnes už chápeme, že ruská strana nikdy neměla zájem o mírovou dohodu,“ řekl jen Podoljak.

Stejně tak se nepodařilo zjistit, zda byli prezident Volodymyr Zelenskyj a další vysoce postavení představitelé připraveni dohodu podepsat.

Podle zdrojů se Kozak mimo kamery vyslovil proti tomu, aby Rusko podnikalo jakékoliv další kroky k eskalaci situace na Ukrajině. „Podle toho, co vnímám, Kozaka není nikde vidět,“ dodal jeden ze zdrojů Reuters.

kec