Andrej Babiš ml. vypovídal u soudu proti otci
Andrej Babiš ml. vypovídal  u soudu proti otci
foto: Reuters

ČR – Zatímco rodinní příslušníci Andreje Babiše staršího odmítli před soudem v kauze Čapí hnízdo vypovídat, jeho syn Andrej Babiš mladší si vůbec žádné servítky nebral. Naznačil to již před jednací síní, kde novinářům mj. řekl, že že „dnešek je pro něj výhra” a otci adresoval několik nelichotivých poznámek.

Před Městským soudem v Praze popřel, že by podepisoval nějaké dokumenty vztahující se k dotačnímu podvodu. Písmoznalec Aleš Čulík jeho výpověď v podstatě potvrdil, když uvedl, že podpis Andreje Babiše ml. na listině k nabytí akcií společnosti Farma Čapí hnízdo pravděpodobně není jeho. Naopak řekl, že našel některé podobnosti s písmem jeho otce, obžalovaného expremiéra Andreje Babiše st. Poznamenal ale, že by vzorků podpisů potřeboval ke srovnání více. Samotný Babiš junior popřel, že by kdy vlastnil jakékoli akcie.

Šéf hnutí ANO ihned jakékoli falšování podpisu popřel. „Zásadně odmítám, že bych falšoval nějaký podpis. Není to pravda,“ řekl soudu. Zároveň uvedl, že jeho syna „totálně zneužil polistopadový kartel a mafiánští novináři“. Neopomněl ani nasadit nezvedenému synkovi psí hlavu. „Má zdravotní problémy. Přestal používat léky. Novináři ho po volbách odkopli. Celý život jsem se o něj staral!“ vysvětlil soudu Babiš.

Synátor nezůstal tatíkovi nic dlužen. „Já jsem byl zvyklý na narcistické chování. Neměl jsem s ním problém. V současné době ale nemám žádný vztah s otcem a nekomunikujeme. ... Rozhodně mu nechci ublížit, jak se tvrdí. Všichni ale víme, že poškozuje Českou republiku,“ uvedl Babiš ml. a zmínil i svůj údajný únos na Krym: „Moje negativní emoce vyplývají z toho, že můj otec v roce 2017 znásilnil má základní práva. Použil své zaměstnance s ruským občanstvím a ještě s kriminální historií a přinutil mě odejít z České republiky.“ Na Krym jej měl odvézt manžel psychiatričky Dity Protopopové Petr Protopopov.

Junior se vyjádřil i ke svému zdravotnímu stavu. „Diagnózu znám, je to schizofrenie. Já s ní ale nesouhlasím, určila to lživě doktorka Protopopová,“ prohlásil Babiš ml. a předložil soudci lékařské povrzení, že je způsobilý právně jednat.

Vztahy mezi otcem a synem nebyly podle Babiše ml. nikdy růžové, ale zhoršovat se začaly okolo roku 2015 „Můj otec byl vždy falešný a zlý, politika ho nijak nezměnila, jenom se zlepšila jeho schopnost přetvařovat se. Pravda je ta, kterou zná asi jenom rodina z jeho prvního manželství, že je to sadista,” svěřil se vloni v rozhovoru pro Forum24 a dodal: „Můj osobní kontakt s otcem byl vždy ponižující až nechutný, někdy to překračovalo všechny hranice toho, co je člověk vůbec schopen říct druhému člověku. Ale na to jsem byl zvyklý od pěti let, takže mi to vlastně připadalo normální.”

Soudce Šott odročil jednání na pondělí 26. září.

kec