Zastupitelé největších ruských měst vyzvali Putina k rezignaci
Zastupitelé největších ruských měst vyzvali Putina k rezignaci
Ilustrační foto

Rusko – Doposud se diktátorskému režimu v Rusku dařilo úspěšně blokovat jakoukoliv kritiku Kremlu a svého neomylného vůdce Putina. Opozice byla násilně umlčena a její představitelé skončili buď ve vězení nebo byli fyzicky zlikvidováni. Nejnovější válečné neúspěchy na Ukrajině a zhoršující se ekonomická situace v Rusku ale dodala odvahu jiné sortě lidí nepatřících k disentu – zastupitelům velkých měst.

„Požadujeme rezignaci Vladimira Putina na funkci prezidenta Ruské federace. Jeho počínání je škodlivé pro budoucnost Ruska a jeho občanů,“ napsalo v otevřeném dopise Putinovi 19 zastupitelů dvou největších ruských měst — Moskvy a Petrohradu. Petici následně podepsalo dalších 84 lidí.

Své podpisy pod protiputinovskou petici připojilo dalších 65 zastupitelů z různých obcí po celém Rusku.

Něco podobného je v Rusku nevídané. Nespokojení signatáři tím projevili odvahu jelikož podle zákonů přijatých krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu mohou být trestány i vězením všechny protiválečné projevy.

Zastupitele rovněž popudily obvyklé machinace okolo regionálních voleb, které v Rusku proběhly o víkendu. Podle nezávislé organizace Golos, která volby monitorovala, došlo k desítkám případů manipulace s volebními lístky, zastrašování nebo kupčení s hlasy. To vše ve prospěch prokremelských kandidátů.

Podle The Moscow Times odstartoval rebelii proti diktátorovi minulý týden petrohradský radní Dmitrij Paljuga, který vyzval Státní dumu, aby Putina kvůli ruské invazi obvinila z velezrady. Paljuga sice kvůli možnému obvinění z „diskreditace ruské armády“ skončil na policii, později byl ale propuštěn.

Reakce ruské justice na sebe nenechala dlouho čekat. Soud v úterý zneplatnil část minulých radních zasedání, kvůli čemuž může petrohradský gubernátor radu rozpustit. Paljuga dostal v souvislosti s návrhy sesadit Putina z funkce od soudu pokutu 47 tisíc rublů (v přepočtu zhruba 19 tisíc korun) za „diskreditaci“ autorit. „To, co se v posledních dnech děje, dobře zapadá do toho, na co jsme poukazovali. Mnozí lidé, kteří měli Putina rádi, se začínají cítit zrazení. Myslím, že čím bude ukrajinská armáda úspěšnější, tím více přibude takových lidí,“ komentoval rozsudek Paljuga.

Takže lze očekávat, že v nejbližší době Paljuga nejspíše vypadne z okna nebo „spáchá“ sebevraždu.

Dalším signatářům z řad komunálních politiků hrozí vysoké tresty za „diskreditaci ozbrojených sil“ a „šíření dezinformací“. Např. moskevský opoziční radní Alexej Gorinov sedí za podobné řeči už od července. Dostal 7 let za to, že ritizoval konání dětského tanečního festivalu a soutěže v kreslení v době, kdy „na Ukrajině umírají děti“. Také vyzýval k zastavení války a stažení ruských vojsk z území Ukrajiny.

Ruská politická analytička Tatiana Stanovaja má za to, že větší riziko než petice samotná představuje přehnané potírání disidentů. „Reakce, či přehnaná reakce může ruskému režimu způsobit více politických škod než tato petice,“ řekla Stanovaja agentuře Reuters.

Jako obvykle se „šalamounsky“ vyjádřil k petici mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když uvedl, že kritické postoje vůči režimu mohou být tolerované, ale jen v zákonné míře. „Dokud jsou v mezích práva, je toto pluralismus, ale čára je velmi, velmi tenká, každý musí být velmi opatrný,“ varoval mluvčí ruského prezidenta.

Mluvit o „mezích ruského práva“ je naprosto absurdní a Peskov by se měl podívat do slovníku, co znamená slovo pluralita. Když totiž třeba např. někdo v Rusku „svobodně“ prohlásí, že válka na Ukrajině je špatná, jde ihned sedět za „diskreditaci ozbrojených sil“ a „šíření dezinformací“. Tak kam se poděla ta pluralita, soudruhu Peskove?

evak