Rockový svět truchlí. Zemřel geniální kytarista Jeff Beck
Rockový svět truchlí. Zemřel geniální kytarista Jeff  Beck
NEW YORK - JUNE 08: (EXCLUSIVE COVERAGE; PREMIUM RATES APPLY) Musician Jeff Beck performs onstage at Les Paul's 95th Birthday with Special Intimate Performance at Iridium Jazz Club on June 8, 2010 in New York City. (Photo by Larry Busacca/Getty Images for Gibson) foto: Larry Busacca

Svět – Jeff Beck, jeden z nejlepších kytaristů všech dob, zemřel v úterý ve věku 78 let poté, co se „nakazil bakteriální meningitidou“. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Beckových zástupců. Neupřesnila ale, kde se tak stalo.

Beck jako držitel několika cen Grammy a člen rokenrolové síně slávy posouval hranice blues, jazzu a rock’n’rollu. Zahrál si na deskách jiných hudebních hvězd, jako byli např. Mick Jagger, Tina Turner, Stevie Wonder, Roger Waters či ZZ Top.

Spolupracoval s těmi absolutně největšími rockovými hvězdami, jako byli Eric Clapton, Jimmy Page nebo Ron Wood.

„Jefff byl skvělý člověk a vynikající, geniální kytarista. Žádný další Jeff Beck už nikdy nebude,“ napsal na twitteru Tony Iommi, kytarista skupiny Black Sabbath.
Smutek vyjádřili i další rockoví giganti, jako např. Ozzy Osbourne, David Gilmour (Pink Floyd), Steve Hackett (Genesis), Genne Simmons či Paul Stanley (oba Kiss). „Jeho technika byla jedinečná. Jeho představivost nekonečná. Budeš mi chybět stejně jako milionům fanoušků,“ složil pak zesnulému Beckovi poklonu další fenomenální kytarista Jimmy Page.

Beck svou kariéru začal v roce 1965 v legendární skupině Yardbirds, se kterou se proslavil a ke které patřil zmíněný kytarista Eric Clapton a pozdější kytarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page.

V roce 1967 se Beck spojil s dalším hvězdným kytarisou Ronem Woodem (od roku 1974 člen Rolling Stones) a zpěvákem Rodem Stewartem a založili kapelu Jeff Beck Group. Ta se sice po dvou úspěšných albech rozpadla, nicméně později se obnovila už s jinými hudebníky. Ve druhé polovině 70. let začal spolupracovat s Janem Hammerem, s nímž v roce 1980 nahrál desku There & Back.

Obecně za nejlepší Beckovo album je pokládáno LP Flash z roku 1985, na níž je i instrumentálka Escape od Jana Hammera, za niž Beck dostal v roce 1986 svou první Grammy.

Po roce 2000 se hudebník zaměřil na vlnu elektroniky, což vyústilo ve třetí Grammy za píseň Dirty Mind z desky You Had It Coming (2001). Posledním studiovým albem Becka byla deska Loud Hailer z roku 2016.

V posledních letech spolupracoval a vystupoval mimo jiné i s hercem a hudebníkem Johnnym Deppem. Loni v létě společně vydali album s názvem 18.

zk