Lhaní Rusů o válce je bezbřehé. Zničili prý 35 raketometů HIMARS, zabili stovky vojáků
Lhaní Rusů o válce je bezbřehé. Zničili prý 35 raketometů HIMARS, zabili stovky vojáků
Ruský lampasák, propagandista a hlásná trouba ministerstva obrany I. Konašenkov foto: TRT world

Rusko – Lhaní ruských představitelů a médií o situaci na Ukrajině dosahuje gigantických rozměrů a věřit mu může skutečně jen opravdový hlupák.

Moskva např. už od léta pravidelně informuje ruskou veřejnost o ničení amerických raketometů HIMARS. Rusové prý jich už zničili 35, problém je ale v tom, že Ukrajinci jich od USA dostali jen 20. Další mají přijít až v tomto roce.

Nejen podle Ukrajinců, ale i podle amerických představitelů je skutečnost taková, že Rusové nezničili ani jediný raketomet HIMARS.

Ukrajincům se na přelomu roku podařilo těmito raketami zasáhnout kasárny v Makijivce a zlikvidovat na čtyři stovky ruských okupantů. Americký list The New York Times v té souvislosti píše o jedné z největších vojenských ztrát, které Rusko utrpělo od začátku invaze.

Moskva zareagovala salvou mediálních lží pro ruský plebs. Mrtvých vojáků prý bylo jen 89 a ruské síly v odvetě podnikly vzdušné údery proti místu „s koncentrací vojenské techniky“ u nádraží v Družkivce. O život přišlo až 200 ukrajinských vojáků, byly zničeny dva raketomety HIMARS, čtyři raketomety RM-70 Vampír dodané z České republiky, šest automobilů a asi na 800 raket. Zprávu o „veliké ruské pomstě“ doprovází ilustrační fotografie raketometu BM-21 Grad.
Podle zpravodajských informací Rusové ve skutečnosti v Družkivce zničili zimní stadion, který využíval hokejový klub Donbass, jednoho člověka zabili a dalšího zranili.

A aby lhaní nebylo málo, mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov začal bájit ještě o dalším „úderu“ na dvě budovy v Kramatorsku, ve kterých prý bylo zabito 700 a 600 ukrajinských vojáků. Zahraniční i ukrajinské zdroje však potvrdily, že Rusové trefili jen školu a nikdo nebyl zabit.

Lhaní v tak velké míře je už moc dokonce i na ruské vojenské korespondenty a bloggery, kteří mají za to, že ruská „nestoudná propaganda“ tají lidem pravdu. Tvrdě kritizují ministerstvo obrany za to, jak zcela nepravdivě informuje ruskou veřejnost o situaci na ukrajinské frontě. Rusko se podle nich mění v Potěmkinovu vesnici, kde mají realitu nahradit selfíčka.

ev