První na Moravě. Chrápání a spánkovou apnoi v Nemocnici AGEL Nový Jičín odstraňuje robot
První na Moravě. Chrápání a spánkovou apnoi v Nemocnici AGEL Nový Jičín odstraňuje robot
foto: Nemocnice Agel Nový Jičín

Nový Jičín – Chirurgové oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín dlouhodobě rozvíjejí potenciál a zdokonalují své znalosti v oblasti robotické chirurgie. Nyní začínají psát pomyslnou novou kapitolu, když uskutečnili první operaci spánkové apnoe pomocí nového dvoukonzolového robotického systému DaVinci XI. Událost se konala za přítomnosti předních odborníků z ČR i zahraničí. Nový Jičín se tak stal prvním pracovištěm na Moravě, kde se tyto operace provádějí.

Robotický chirurgický systém DaVinci XI, který je považován za zlomový technologický pokrok v medicíně. Umožňuje totiž chirurgům provádět složité operace s větší přesností, flexibilitou a kontrolou, než je možné při tradičních chirurgických technikách. „Jsem hrdý na své kolegy, že jsme uskutečnili první robotickou ORL operaci spánkové apnoe pomocí systému DaVinci XI, tato inovativní technologie nám umožňuje provádět složité zákroky s daleko větší přesností a menšími riziky pro pacienta," dodává primář Oddělení ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Jakub Syrovátka.

Operace spánkové apnoe, kterou provedl ORL tým Nemocnice AGEL Nový Jičín, je první svého druhu v tomto zařízení. Dosud zde ORL lékaři prováděli zejména onkologické operace hlavy a krku, kde použití robotického systému znamená menší pooperační bolestivost a možnost obejít se po výkonu bez tracheostomie (tzv.„slavík“). Chirurgický zákrok byl proveden pod vedením primáře MUDr. Jakuba Syrovátky a jeho týmu. „Jednalo se konkrétně o závěs měkkého patra a plastiku hltanu. „Operace proběhla bez komplikací, pacient se již zhojil a jeho spánek je nyní výrazně kvalitnější,“ doplnil MUDr. Jakub Syrovátka.

U obdobných událostí není neobvyklá přítomnost lékařů z jiných zdravotnických zařízení. Také první novojičínská robotická ORL operace tak proběhla za přítomnosti vícero předních odborníků v oboru ORL a chirurgie hlavy a krku z celé republiky. Robotický chirurgický systém DaVinci XI, který je na trhu již několik let, se stal dalším vývojovým krokem v chirurgii. Jeho preciznost a flexibilita umožňuje chirurgům provádět složité zákroky, které by byly při tradičním chirurgickém přístupu mnohem náročnější a v některých případech i nerealizovatelné.

Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice AGEL Nový Jičín se v plné šíři oboru zabývá diagnostikou a léčbou chorob krku, ucha, nosu, hltanu i hrtanu, včetně poruch sluchu a hlasu. Nabízí operativu v celkové i lokální anestezii u dětských i dospělých pacientů. V rámci spolupráce s AGEL Komplexním onkologickým centrem provádí diagnostiku a léčbu pacientů s nádory v oblasti hlavy a krku – dutiny ústní, jazyka, mandlí patrových, nosu, hltanu, hrtanu, krčních uzlin, slinných žláz, štítné žlázy a kůže obličeje a krku.

Co se robotických operací týká, Komplexní onkologické centrum Nový Jičín je již řadu let také evropským školícím centrem, kam se jezdí v robotické chirurgii zdokonalovat lékaři z několika zemí. Díky tomu je Komplexní onkologické centrum Nový Jičín jedním z moderních výukových center laparoskopické a robotické chirurgie vůbec.

Agel Nový Jičín