ANO. Schillerová je hlásnou troubou Kremlu
ANO. Schillerová je hlásnou troubou Kremlu
Na Schillerovou se za její naivní plácání snesla záplava internetových vtipů. foto: TMBK

ČR – Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová začala konečně mluvit upřímně a soudruzi v Moskvě museli řičet nadšením, že po Budapešti a Bratislavě začíná rudnout i Praha. Schillerová se v souladu s ideologií ANO rozvykládala na téma, co by Češi měli dělat, aby Rusům zjednodušili ovládnutí celé Evropy.

„Nejsou to investice do tanků, které nás někam posunou. Potřebujeme investovat do dopravní infrastruktury. Určitě ne do připravenosti na válku, jak říká šéf generálního štábu Řehka. Vždy se osypu, když vidím jeho vyjádření nebo headliny: ‚Připravme se na válku.' Nechceme se připravovat na válku. Chceme žít v míru," prohlásila "chcimírka" Schillerová v rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým v podcastu Crunch.

Po těchto slovech proruské političky hraničících s vlastizradou se však musel „osypat“ každý demokraticky smýšlející občan.

„Kdyby nastal konflikt s Ruskem, tak se asi tahle parta půjde vzdát na ruskou ambasádu a tím zajistí ten mír. Bože, chraň naši zemi před takovými politiky,“ odpověděla Schillerové např. iniciativa Dárek pro Putina, která vybírá peníze a nakupuje za ně vojenský materiál pro ukrajinskou armádu.

S Schillerovou se nemazala ani předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová: „Nejedná se o výrok Viktora Orbána. Tenhle má na svědomí Alena Schillerová. Jako ministryně financí byla hrozbou naší ekonomiky. Jako opoziční poslankyně je hlásnou troubou ruské propagandy."

Prorusky naladěná Schillerová nebezpečí hrozící z agresivního Ruska odmítá a žádná varování nechce slyšet. „Spoustu lidí to děsí, to vás ale nikdy nezajímalo," napsala a Pekarové vzkázala: „Mám pocit, že politiky jako vy si Putin musel vysnít. Tak dobře a důkladně rozdělovat společnost své vlastní země, to nedokáže ani ta ruská propaganda."

Pekarová jí obratem připomněla chování vlády ANO, v níž seděla. „Paní poslankyně, dál rozmazávat ostudný výrok, to už je opravdová absence sebereflexe. Vysnít si musel Kreml ministryni financí, která po invazi ruských vojsk na Krym handlovala s bolševiky a osekala armádě rozpočet. Jednala jste v rozporu se zájmy naší země tehdy a pokračujete v tom i nyní."

Schillerovou za skandální a neuvěřitelné výroky nešetřili ani další politici. „Proboha, co to je? Vážená paní Schillerová, to snad nemůžete myslet vážně. Putin zaútočil na zemi pár stovek kilometrů od našich hranic a vy strkáte hlavu do písku a děláte, že se nás to netýká? Vaše vyjádření zní jako z pochodů mírového hnutí v 80. letech," odsoudila předsedkyni poslaneckého klubu ANO europoslankyně Veronika Vrecionová z ODS.

Ještě tvrdší byla senátorka Miroslava Němcová (ODS), která připomněla, že ANO nikdy nezajímala bezpečnost a prosperita ČR. „Alena Schillerová to s nebývalou mírou cynismu potvrdila. V ANO bojují pouze za bezpečnost a prosperitu svého šéfa. Výrok o tom, že silnice jsou potřebnější než ochrana před válkou, je kolaborací s nepřítelem a zradou ústavního slibu."

Ekonomka Danuše Nerudová Schillerové zase připomněla naše dosavadní zkušenosti s ruskou agresí a označila ji za nezodpovědnou političku. „Mám pro vás, paní Schillerová, malé tajemství. Vaše investice do infrastruktury vám budou úplně na nic, až sem jako v roce 1968 vtrhne Rus. Co bez tanků uděláte? Necháte je projet po nových dálnicích? Akce ruské rozvědky na našem území vedla k úmrtí dvou našich občanů. Rusko nás zařadilo jako druhou zemi na seznam svých nepřátel. Putin napadl nevinného souseda a netají se tím, že má další choutky."

evak